Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

WIS a interpretacja podatkowa

Marcin Wynimko06 listopada 2020Komentarze (0)

Wiążące informacje stawkowe i interpretacje podatkowe

O wiążącej informacji stawkowej już kiedyś pisałem, ale teraz, gdy zaczęły one obowiązywać widzę, że sporo podatników myli je z interpretacjami podatkowymi. Zdecydowałem się więc poruszyć ten temat na blogu.

Wiążąca informacja stawkowa

Do 31 października 2019 r. podatnicy mający wątpliwości co do prawidłowości zastosowanej stawki VAT składali wnioski o interpretacje podatkowe. Po jej rozpatrzeniu, organ interpretacyjny wydawał interpretację, w której potwierdzał, bądź zaprzeczał prawidłowości przedstawionej przez podatnika stawki w danej sytuacji.

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mają możliwość skorzystania z dobrodziejstw nowej instytucji w podatku VAT – wiążącej informacji stawkowej. Tym samym w zakresie objętym WIS – tj. wskazaniem stawki podatkowej – indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego nie są już wydawane.

Różnice pomiędzy WIS a interpretacjami podatkowymi

W przypadku interpretacji podatkowej organ interpretacyjny całościowo analizuje i ocenia stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę  w kwestii, której dotyczy wniosek.

Zadaniem WIS jest jedynie dokonanie prawidłowej klasyfikacji danego towaru czy usługi (ew. świadczenia kompleksowego). Jest to zatem dużo bardziej zawężone postępowanie niż w przypadku interpretacji indywidualnych. Co najistotniejsze i wymaga podkreślenia to fakt, że WIS nie decydują o możliwości stosowania zwolnień w podatku VAT. W każdej wydanej WIS jest wskazane, iż stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, w którym nie ma zastosowania zwolnienie z VAT.

Co warte zauważenia, w przypadku wniosków o interpretacje podatkowe można rzec, że organ interpretacyjny wierzy nam na słowo. Nie wymaga przedłożenia dokumentów czy umów, na które powołujemy się w treści wniosku.

Pamiętaj! Nie oznacza to jednak, że możesz zatajać formalną rzeczywistość. Ochronę zapewnia tylko taka interpretacja podatkowa, która została wydana na podstawie rzeczywistego, zgodnego z prawdą stanu faktycznego – jeżeli np. w trakcie kontroli podatkowej organ stwierdzi, że stan faktyczny różni się od tego, który wskazałeś w interpretacji – interpretacja nie będzie Cię chroniła.

Wracając jednak do WIS. W ich przypadku analizuje się zarówno szczegółowy opis danego towaru bądź usługi jak i dokumenty, którego załączymy do wniosku lub do których przedłożenia wezwie nas organ. Mogą to być zatem zarówno umowy cywilnoprawne, jak i instrukcje, schematy, fotografie, informacje od producenta. Może być to zatem wszystko, co pomoże dokładnie sklasyfikować towar lub usługę.  Mogą to być nawet próbki towaru, które następnie zostaną przekazane do badań laboratoryjnych.

Ochrona jaką daje interpretacja podatkowa jest ochroną ,,indywidualną’’, tzn. dotyczy tylko wnioskodawcy składającego dany wniosek o interpretację. Z kolei WIS, mogą wykorzystać również inne podmioty, nie tylko wnioskodawca. Oczywiście pod warunkiem tożsamości towaru/usług pod każdym względem.

O tym wszystkim warto pamiętać występując o WIS. Sam bowiem wniosek i sposób jego przygotowania różni się od tego we przygotowywanego na potrzeby interpretacji podatkowych.

Kilka tysięcy wniosków

Odkąd pojawiła się możliwość ubiegania się o wydanie WIS złożono kilka tysięcy wniosków, co niestety przełożyło się na komfort i efektywność ich wyszukiwania w wyszukiwarce WIS. Nikt się bowiem nie spodziewał, że wiążące informacje stawkowe będą cieszyły się takim zainteresowaniem. Rozpoczęto już jednak prace nad poprawą funkcjonalności wyszukiwarki WIS.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: