Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Biała lista podatników VAT

Marcin Wynimko17 sierpnia 2019Komentarze (0)

biała lista podatników vat

Od 1 września 2019 r. wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają twór o nazwie „biała lista podatników VAT”. Będzie to elektroniczny wykaz z danymi o:

  • przedsiębiorcach zarejestrowanych jako podatnicy VAT – czynnych i zwolnionych oraz przedsiębiorcach, którym przywrócono rejestrację jako podatnik VAT, oraz
  • przedsiębiorcach, którzy nie zarejestrowanych jako podatnicy VAT lub wykreślonych z tego rejestru przez naczelnika urzędu skarbowego.

Wszystkie niezbędne informację w jednym miejscu

Biała lista podatników VAT będzie zawierała wszystkie niezbędne dane ułatwiające przedsiębiorcom weryfikację swoich kontrahentów. W jednym miejscu sprawdzą oni m.in. NIP, REGON, PESEL, KRS, adres siedziby, data rejestracji,  imiona i nazwiska osób reprezentujących dany podmiot oraz numery rachunków bankowych.

Poczytaj o kontroli podatkowej w firmie >>

Przedsiębiorcy będą mogli być spokojni o aktualność wskazanych danych – wykaz ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy.

Płatności tylko na wskazany numer rachunku

Od stycznia 2020 roku, w przypadku zapłaty za transakcję o wartości powyżej 15 000 zł na inny rachunek bankowy niż ten wskazany na białej liście, przedsiębiorca nie ma prawa wliczyć kwoty ponad ten limit w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, nabywca będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe dostawcy – w tej części podatku proporcjonalnie przypadającą na daną transakcję.

Z najnowszych wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że numer subkonta nie musi znajdować się na białej liście podatników VAT, o ile powiązany z nim rachunek będzie się na niej znajdował. Wpłata na rachunek wirtualny będzie uznawana jako wplata na rachunek rozliczeniowy, a który jest powiązany. W takim wypadku sankcja nie będzie zatem stosowana.

Poczytaj o konsekwencjach pustych faktur >>

MF wskazuje również, że ,, dla weryfikacji, czy rachunek kontrahenta znajduje się w wykazie, decydujący będzie dzień zlecenia przelewu bankowi, a nie dzień obciążenia rachunku nabywcy bądź uznania rachunku sprzedawcy.’’

3 dni NIE ROBOCZE

Jeśli zorientujesz się, że nie dopełniłeś obowiązków związanych z białą listą podatników, jeszcze nie wszystko stracone. Masz 3 dni na poinformowanie naczelnika US o tym, że nie dokonałeś płatności na odpowiedni rachunek.

Jeśli dopełnisz tych warunków unikniesz kary.

Poczytaj o kilku najważniejszych rzeczach, o których musisz wiedzieć przed kontrolą fiskusa >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: