Od 1 września 2019 r. wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają twór o nazwie „biała lista podatników VAT”. Będzie to elektroniczny wykaz z danymi o:
- przedsiębiorcach zarejestrowanych jako podatnicy VAT – czynnych i zwolnionych oraz przedsiębiorcach, którym przywrócono rejestrację jako podatnik VAT, oraz
- przedsiębiorcach, którzy nie zarejestrowanych jako podatnicy VAT lub wykreślonych z tego rejestru przez naczelnika urzędu skarbowego.
Wszystkie niezbędne informację w jednym miejscu
Biała lista podatników VAT będzie zawierała wszystkie niezbędne dane ułatwiające przedsiębiorcom weryfikację swoich kontrahentów. W jednym miejscu sprawdzą oni m.in. NIP, REGON, PESEL, KRS, adres siedziby, data rejestracji, imiona i nazwiska osób reprezentujących dany podmiot oraz numery rachunków bankowych.
Poczytaj o kontroli podatkowej w firmie >>
Przedsiębiorcy będą mogli być spokojni o aktualność wskazanych danych – wykaz ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy.
Płatności tylko na wskazany numer rachunku
Od stycznia 2020 roku, w przypadku zapłaty za transakcję o wartości powyżej 15 000 zł na inny rachunek bankowy niż ten wskazany na białej liście, przedsiębiorca nie ma prawa wliczyć kwoty ponad ten limit w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, nabywca będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe dostawcy – w tej części podatku proporcjonalnie przypadającą na daną transakcję.
Z najnowszych wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że numer subkonta nie musi znajdować się na białej liście podatników VAT, o ile powiązany z nim rachunek będzie się na niej znajdował. Wpłata na rachunek wirtualny będzie uznawana jako wplata na rachunek rozliczeniowy, a który jest powiązany. W takim wypadku sankcja nie będzie zatem stosowana.
Poczytaj o konsekwencjach pustych faktur >>
MF wskazuje również, że ,, dla weryfikacji, czy rachunek kontrahenta znajduje się w wykazie, decydujący będzie dzień zlecenia przelewu bankowi, a nie dzień obciążenia rachunku nabywcy bądź uznania rachunku sprzedawcy.’’
3 dni NIE ROBOCZE
Jeśli zorientujesz się, że nie dopełniłeś obowiązków związanych z białą listą podatników, jeszcze nie wszystko stracone. Masz 3 dni na poinformowanie naczelnika US o tym, że nie dokonałeś płatności na odpowiedni rachunek.
Jeśli dopełnisz tych warunków unikniesz kary.
Poczytaj o kilku najważniejszych rzeczach, o których musisz wiedzieć przed kontrolą fiskusa >>
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }