Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Biała lista – wyjaśnienia

Marcin Wynimko03 lutego 2020Komentarze (0)

Biała lista – wyjaśnieniaBiała lista - wyjaśnienia

Wykaz podatników VAT czyli tzw. biała lista funkcjonuje od 1 września 2019 r. Narastające od tego czasu wątpliwości postanowiło rozwiać Ministerstwo Finansów wydając 20 grudnia 2019 r. objaśnienia podatkowego dotyczące wykazu.

Opublikowane objaśnienia mają moc wiążącą, co oznacza, że jeżeli podatnik się do nich dostosuje zostanie objęty ochroną przewidzianą w art. 14k-14m ordynacji podatkowej.

Wykaz bez rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych

W wykazie nie znajdziemy rachunków ROR, czyli kont osobistych prowadzonych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeżeli posiadasz taki rachunek i zgłosisz go jako rachunek powiązany z twoją firmą możesz nie znaleźć go w wykazie.

Rachunki ROR są wyłączone z raportowania w ramach systemu STIR. W konsekwencji czego nie ma możliwości ich potwierdzenia za pomocą SITR, co wyklucza ich zamieszczenie w wykazie.

Brak rachunku w wykazie – jakie kroki podjąć?

Jeżeli rachunek rozliczeniowy lub rachunek w SKOK nie widnieje w wykazie przedsiębiorca powinien:

 1. zaktualizować wpis w CEIDG (dotyczy przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą)
 2. poinformować właściwy urząd skarbowy o tym rachunku na odpowiednim formularzu NIP (NIP-8, NIP-2 lub NIP-7)

Rachunki wirtualne

MF potwierdziło, że rachunków wirtualnych nie znajdziemy w wykazie.

W sytuacji jednak, gdy jest on powiązany z rachunkiem rozliczeniowym znajdującym się na białej liście, dokonując płatności na ten rachunek nie poniesiesz negatywnych konsekwencji.

Rachunki podmiotów zagranicznych

Rachunków podmiotów zagranicznych co do zasady nie znajdziesz w wykazie. Naturalnie są wyjątki. Jest nim sytuacja, gdy zagranicznego przedsiębiorcę zarejestrowano w Polsce jako podatnika VAT czynnego. Musi również wykonywać transakcje podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce. Wówczas traktuje się go jako polskiego podatnika VAT co oznacza obowiązek posiadania rachunku rozliczeniowego w wykazie.

Jak wskazuje MF:

Podatnicy dokonujący płatności za faktury dokumentujące czynności z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu towarów, importu usług lub dostawy towarów rozliczanej przez nabywcę (czyli transakcje z podmiotami zagranicznymi), nie będą obowiązani do badania, czy rachunek na który dokonywana jest płatność za taką fakturę jest zamieszczony w Wykazie. Nie ma tutaj znaczenia sytuacja, w której taki dostawca posiada ewentualnie rachunek w polskim banku z uwagi na fakt zarejestrowania dla innych celów, czy innych transakcji. Podatnicy będą mogli płacić za takie faktury bez ryzyka poniesienia skutków w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT.

Wpłata zajętej wierzytelności na rachunek bankowy komornika lub organu egzekucyjnego

Sporo wątpliwości pojawiło się odnośnie sytuacji gdy przedsiębiorca otrzymujących zawiadomienie o zajęciu wierzytelności. Przedsiębiorca ma  w takiej sytuacji obowiązek przelania należnej kontrahentowi kwoty na rachunek komornika lub organu egzekucyjnego. Tych rachunków bankowych nie znajdziemy jednak w wykazie.

MF uspokoiło tłumacząc, że obowiązek sprawdzania, czy wskazany rachunek do zapłaty widnieje w wykazie nie dotyczy płatności z tytułu zajętej przez komornika lub organ egzekucyjny wierzytelności. Takie płatności będą zatem w stu procentach bezpieczne.

Zlecenie przelewu z odroczonym terminem płatności / zlecenie stałe i polecenie zapłaty

W ocenie MF bez znaczenia jest okres na jaki odroczono płatności, bądź okres objęty zleceniem stałym. Dniem zlecenia przelewu będzie dzień, w którym podatnik zlecił bankowi dokonanie takiego przelewu.

To istotne objaśnienia z uwagi, że przedsiębiorcy mają obowiązek każdorazowo sprawdzać czy w dniu zlecenia przelewu numer rachunku, na który dokonują płatności, znajduje się w wykazie.

Potrącenie wierzytelności

W przypadku potrącenia wierzytelności, dochodzi do umorzenia wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej. Potrącenia można dokonać, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami.

Jeżeli po dokonujesz płatności i pozostaje kwota do zapłaty – kwotę tę należy wpłacić na rachunek figurujący w wykazie. Oczywiście przy ziszczeniu się przewidzianych prawem przesłanek. Pamiętaj, że transakcja musi przekraczać 15 000 zł a wystawcą faktury powinien być podatnik VAT czynny.

Pamiętaj! Przy ustalaniu limitu 15 000 zł należy przyjąć całą wartość wierzytelności, a nie kwotę pozostałą po potrąceniu.

Płatność poprzez PayPal, PayU i DotPay

Regulacja dotycząca płatności na rachunki z wykazu nie obejmuje płatności z wykorzystaniem usług ogólnodostępnych platform płatności lub kartami płatniczymi. Tym samym zaplata w taki sposób na rachunek spoza wykazu nie będzie skutkowała poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych.

Konsekwencje te są poważne, ponieważ powodują utratę możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu w podatkach PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT.

Biała lista i wyjaśnienia wydane przez MF, rozwiały niektóre z wątpliwości jakie powstały od września 2019. O tym czym jest biała lista możesz przeczytać tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: