Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czynny vatowiec

Marcin Wynimko27 lipca 2019Komentarze (0)

czynny vatowiec

Czynny VATowiec – być albo nie być? O to jest pytanie

Zakładając swoją działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję – czy zostać czynnym podatnikiem VAT. Jak to zwykle bywa, są plusy i minusy, które dzisiaj omówię. Mam nadzieje, że ten post pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i przede wszystkim decyzję korzystną finansowo.

 

Niektórzy nie mają wyjścia

Zacznijmy od tego kto ma obowiązek rejestracji jako czynny VATowiec. Masz obowiązek płacenia podatku, jeżeli Twoje przychody za poprzedni rok podatkowy przekraczają limit określony w ustawie o VAT – 200 000 zł. Obowiązek ten spoczywa na Tobie również wtedy gdy nie przekraczasz tego limitu, ale zajmujesz się czynnościami wskazanymi w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (nie możesz wtedy skorzystać ze zwolnienia). Są to czynności takie jak:

 • Dostawa budynków, budowli lub ich części,
 • Świadczenie usług jubilerskich,
 • Dostawa nowych środków trwałych,
 • Dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 12 ustawy o VAT.

 

Czego nie wliczamy do limitu?

Do wspomnianego limitu 200 00 zł nie wliczamy:

 • Wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
 • Odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie ustawy o VAT (art. 43 ust. 1) lub przepisów wydanych na podstawie rozporządzeń, z wyjątkiem:

-transakcji związanych z nieruchomościami,

-usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7,12 i 38-41 – np. usług udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych, usług w zakresie poręczeń i gwarancji

-usług ubezpieczeniowych

-jeżeli czynności nie mają charakteru transakcji pomocniczych

 • Odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Przekroczenie limitu

Po przekroczeniu limitu 200 00 zł każda kolejna sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Przed sprzedażą, po której przekroczyć limit, powinieneś zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

 

Rejestracja

Zgłoszenia dokonuje się poprzez złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R.

 

Czy to jest korzystne?

Podatek VAT nie należy do najprostszych podatków jednak zrozumienie mechanizmu jego działania pomoże nam w podjęciu decyzji czy zostać czynnym VATowcem.

Podatek VAT wpłacany jest do urzędu skarbowego przez przedsiębiorców. Jednak w rzeczywistości podatek VAT płaci finalny odbiorca towaru lub usługi – konsument. Dzieje się tak, ponieważ każdy z przedsiębiorców występujący w łańcuchu dostawy danego towaru/usług dolicza podatek VAT do ceny sprzedawanego przez siebie towaru/usługi.  Co więcej, każdy z tych przedsiębiorców ma prawo od odliczenia podatku VAT zapłaconego na wcześniejszym etapie obrotu.  To główna zaleta bycia czynnym VATowcem.

Musisz zapoznać się z dwoma pojęciami: podatek naliczony i podatek należny.

Podatek naliczony to podatek zapłacony przez przedsiębiorcę przy zakupie towarów/usług wykorzystywanych w swojej działalności.

Podatek należny to podatek doliczany przez przedsiębiorcę do sprzedawanych przez siebie towarów/usług.

Różnica między podatkiem należnym a naliczonym jest podatkiem wpłacanym do urzędu skarbowego. Jeżeli VAT naliczony jest wyższy niż należny przedsiębiorca nie wpłaca go do urzędu – to urząd mu go zwróci. Tu jednak pojawia się problem – urząd tak po prostu nie zwróci Ci tych pieniędzy, prawdopodobnie będzie chciał na początku sprawdzić, czy zwrot rzeczywiście Ci się należy. Nie musisz się jednak przejmować – o ile nie było żadnych nieprawidłowości J

 

Faktury

Będąc czynnym podatnikiem VAT masz obowiązek wystawiania faktur i prowadzenia rejestru VAT. Musisz zatem zapoznać się z przepisami ustawy, żebyś wiedział kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jak wystawić fakturę i kiedy – o fakturach pisałem tutaj i tutaj.

 

Deklaracje podatkowe

Bycie czynnym VATowcem to sporo formalności. Oprócz zgłoszenia rejestracyjnego, konieczne jest składanie deklaracji podatkowych. Można to robić co miesiąc lub co kwartał. Do 25 dnia każdego miesiąca lub do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale.

Uwaga! Kwartalnie mogą rozliczać się tylko mali podatnicy, u których wartość ze sprzedaży nie przekroczyła 1,2 mln euro w poprzednim roku podatkowym. Oznacza to, że dopiero po roku od rozpoczęcia działalności będziesz mógł przejść na rozliczanie kwartalne o ile nie przekroczyć limitu 1,2 mln euro.

Przepisy o VAT są dosyć skomplikowane, niejeden przedsiębiorca może mieć z nimi problem. Nie jest to jednak powód do ,,ucieczki’’ przed nimi i korzystanie np. ze zwolnienia z VAT by nie mieć styczności z tym podatkiem. Bycie czynnym VATowcem to jednak więcej korzyści. Musisz pamiętać, że przedsiębiorcy będący podatnikami VAT niechętnie współpracują z tymi, którzy tego podatku nie odprowadzają. Poza tym lepiej jest kupić sprzęt za 38 500 zł niż 50 000 zł. 11 500 zł będziesz mógł sobie później odliczyć – o ile jesteś podatnikiem VAT J.

***

Jeżeli nie pomogłem Ci tym postem podjąć jeszcze decyzji lub po prostu masz jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Wspólnie rozpracujemy VAT J

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: