Czynny żal w KKS
Odpowiedzialności na gruncie kodeksu karnego skarbowego pisałem już wcześniej. Warto wiedzieć również jak wygląda wytrych pozwalający jej uniknąć.
Zarówno najbardziej rzetelnemu przedsiębiorcy oraz zwykłemu Kowalskiemu może się zdarzyć spóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowych. Nie jest to jednak koniec świata. Jeżeli zrobimy to w miarę szybko oraz w prawidłowy sposób – unikniemy negatywnych konsekwencji.
Instytucja czynnego żalu
Kodeks karny skarbowy w art. 16 stanowi, że:
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Co najważniejsze, czynny żal jest skuteczny tylko wtedy gdy podatnik zawiadomi organ zanim to on zorientuje się o przewinieniu podatnika. Jeżeli zatem jesteś już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym lub trwa postępowanie kontrolne to czynny żal nie jest skuteczny. Im zatem szybciej, tym lepiej – bądź pierwszy
Drugim warunkiem ,,powodzenia’’ czynnego żalu jest uiszczenie zapłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę lub złożenie stosownych deklaracji. Czynny żal nie zwalnia bowiem podatnika z obowiązku uregulowania zaległości podatkowej i związanych z nią odsetkami – chroni go jedynie przed negatywnymi konsekwencjami wynikłymi w związku z popełnieniem przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Jak napisać czynny żal
Na szczęście forma czynnego żalu i jego struktura jest łatwa. Nie wymaga się również składania go na urzędowym formularzu czy też skorzystania ze specjalnego wzoru. Wystarczy w piśmie wskazać:
- osobę, która wnosi zawiadomienie,
- wskazać charakter popełnionego czynu,
- opisać istotne okoliczności sprawy,
- wskazać osoby, które współpracowały i są związane z popełnionym czynem,
- złożyć oświadczenie czy szkoda została już naprawiona.
Przykład
Załóżmy, że Pan Jan Kowalski zawarł umowę pożyczki w dniu 20.12.2019 r. Nie złożył przy tym stosownej deklaracji i nie zapłacićł podatku od czynności cywilnoprawnych. W jego przypadku czynny żal będzie wyglądał następująco:
Na podstawie art. 16 Kodeksu karnego skarbowego zawiadamiam (właściwego naczelnika urzędu skarbowego) o popełnieniu czynu zabronionego polegającego na niezłożeniu deklaracji PCC-3 oraz niezapłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnej z tytułu zawarcia umowy pożyczki w dniu 20.12.2019 r.
Jednocześnie informuję, że powyższe obowiązki wypełniłem – złożyłem deklarację PCC-3 oraz dokonałem zapłaty podatku.
Informuje również, że przy popełnieniu czynu zabronionego nie współdziałałem z osobami trzecimi.
Jan Kowalski
Czynny żal samodonosem?
W ostatnim czasie można było słyszeć o sytuacji, w której podatnik złożył czynny żal przez ePUAP. Jak się okazało doniósł sam na siebie. Jak to możliwe? Czynny żal jest skuteczny jedynie na piśmie bądź ustnie do protokołu – tak wskazuje art. 16 par 4 kodeksu karnego skarbowego. Złożony czynny żal nie był zatem skuteczny, ponieważ podatnik poinformował organ o swoim przestępstwie/wykroczeniu skarbowym.
Ministerstwo Finansów stało wtedy na stanowisku, że w takiej sytuacji podatnik ma możliwość złożenia jeszcze raz, tym razem poprawnego czynnego żalu. Moim zdaniem nie jest to jednak możliwe. Organ podatkowy po złożeniu czynnego żalu przez Internet jest już w posiadaniu informacji o popełnieniu przestępstwa skarbowego. I to wyklucza możliwość złożenia skutecznego czynnego żalu.
MF zapowiedziało jednak zmiany w przepisach regulujących tą kwestię. W związku z tym zobaczymy co czas przyniesieni.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }