Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Faktura VAT marża

Marcin Wynimko05 maja 2019Komentarze (0)

Szczególnym rodzajem faktury jest faktura VAT marża. Szczególnym dlatego, że w inny sposób naliczany jest podatek VAT. Zanim jednak o tym, zacznijmy od tego, kto może ją wystawiać. Fakturę VAT marża mogą wystawiać podatnicy:

 • sprzedający towary używane, np. samochody, telefony komórkowe itp.,
 • świadczący usługi turystyczne,
 • sprzedający towary kolekcjonerskie i antyki oraz,
 • sprzedający dzieła sztuki.

Towarem używanym, zgodnie z przepisami o VAT, są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.

Faktura VAT marża nie jest obowiązkowa dla tych towarów/usług – podatnicy nie są obowiązani do jej wystawiania. Jest jednak korzystniejsza, dlatego podatnicy po nią często sięgają.

Czym jest marża i na czym polega wystawianie faktury VAT marża?

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, marżą jest różnica między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Przekładają na język polski, sprzedawca nalicza i odprowadza podatek VAT tylko od marży, którą naliczył sprzedając dany towar lub wykonując usługę. W konsekwencji podatek jaki odprowadza do urzędu jest niższy, gdyż opodatkowaniu podlega tylko kwota prowizji, jaką sobie nalicza.

Co ważne, podatnikowi, który wystawia taką fakturę nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup odsprzedawanego towaru. Kontrahentowi, który kupi od sprzedawcy taki towar/usługę, również nie będzie mógł odliczyć podatku VAT z tej faktury. Cała kwota będzie stanowiła jednak dla niego koszt uzyskania przychodu.

Takiej faktury nie księgujemy w ewidencji zakupów VAT.

Elementy faktury VAT marża

Wystawiając fakturę w procedurze marży konieczne jest umieszczenie odpowiednich informacji dotyczących sprzedawanych towarów/usług odnośnie:

 • usług turystycznych będzie to ,,procedura marży dla biur podróży”,
 • towarów używanych będzie to ,,procedura marży – towary używane”,
 • dzieł sztuki będzie to ,,procedura marży – dzieła sztuki”,
 • przedmiotów kolekcjonerskich i antyków będzie to ,,procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Na fakturze VAT marża nie znajdziemy kwoty podatku. Wpisuje się jedynie cenę sprzedaży brutto. Sprzedawca jest z kolei obowiązany do samodzielnego obliczenia i wpłacenia podatku do urzędu.

W odróżnieniu od zwykłej faktury, na tej nie musimy również zamieszczać informacji odnośnie ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, sumy wartości sprzedaży z podziałem na poszczególne stawki, kwoty podatku od sumy sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Nie zawsze można wystawić fakturę VAT marża

Wystawienie takiej faktury jest możliwe jedynie gdy towar używany został nabyty od:

 • osób innych niż podatnicy podatku VAT,
 • podatników podatku VAT zwolnionych – jeżeli dostawa towarów była zwolniona z VAT,
 • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Fakturę VAT marża można stosować przy zakupie towarów od sprzedawcy niepłacącego podatku VAT – np. od osoby fizycznej, które nie jest podatnikiem tego podatku.

Pamiętaj! Faktura VAT marża = brak prawa do odliczenia podatku!

Ministerstwo Finansów czuwa nad stosowaniem procedury VAT marża. Kontroluje platformy aukcyjne i sprawdza, czy podatnik wystawiający fakturę VAT marża nie sprzedaje towarów nowych i czy nie odlicza podatku VAT.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: