Wakacje to chyba dobry moment na pierwsze analizy praktyk związanych z zakazem jaki wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Dotyczy to zakazu wystawiania faktur do paragonów niezawierających numer NIP. Przegląd interpretacji podatkowych daje nam już pierwszy obraz jak do kwestii praktycznych problemów podchodzą organy podatkowe. Mówiąc wprost jak wystawia się faktury do paragonu. 🙂
Zacznijmy od początku…
Zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowanym na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
W skrócie – masz zakaz wystawiania faktury do paragonu, jeżeli nie zawiera on NIP (dotyczy podatników podatku VAT). Naruszenie tego zakazu wiąże się z ustaleniem wystawcy takiej faktury dodatkowego zobowiązania podatkowego. Takie zobowiązanie ustala się w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Sankcja nie omija również nabywcy takiej faktury, jeżeli ujmie on ją w ewidencji VAT. Wtedy również ustala się dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.
Powyższy zakaz i sankcje związanego z jego naruszeniem nie dotyczy podatników świadczących usługi taksówek osobowych. Wyłącza się wynajem samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0). Dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność karnoskarbową.
Paragon na kwotę do 450 zł
Paragon opiewający na kwotę do 450 zł jeżeli posiada NIP jest uznawany za fakturę uproszczoną, czyli pełnoprawny odpowiednik zwykłej faktury. Nie ma zatem konieczności wystawiania faktury do takie paragonu, który przecież sam w sobie jest już …fakturą.
Wyłączenie z JPK uproszczonych faktur
Do 31 grudnia 2020 Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 1 kwietnia. Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. (Dz. U. 2020 poz. 576) Wyłącza ono z JPK uproszczone faktury, tj. paragony z NIP nabywcy opiewające na kwotę do 450 zł. Ma to związek, jak się nie trudno domyślić, z obecną sytuacją w kraju.
Gdzie umieścić NIP na paragonie?
Organ podatkowy w niedawnej interpretacji podatkowej rozwiał wątpliwości, które mają podmioty stosujący starsze wersje kas fiskalnych.
,,Nie można (…) przyjąć, że wcześniejsze regulacje dot. Paragonu fiskalnego, które nie przewidują możliwości umieszczania NIP nabywcy na paragonie pozostawiają sprzedawcy możliwość zamieszczenia takiego elementu w dowolnym miejscu na paragonie, np. poza częścią fiskalną, tj. poza logo fiskalne i numerem unikatowym kasy.’’
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.523.2019.2.MŁ
Tym samym NIP musi znajdować się w części fiskalnej. W przeciwnym wypadku, np. gdy znajduje się stopce paragonu – nie będzie spełniał wymagań przewidzianych w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT.
Rolnicy ryczałtowi nie mają NIP
Podatnicy powzięli również wątpliwość, czy mają prawo bezpiecznie wystawiać fakturę do paragonu bez NIP. Wątpliwość dotyczyła sytuacji jeżeli nabywcą jest rolnik ryczałtowy, który nie posługuje się numerem PESEL i nie posiada NIP.
Jak wynika z przepisów ustawy o VAT ,, – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika. Zatem ustawodawca nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż realizowaną na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT.’’
,,Wnioskodawca również od 1 stycznia 2020 r. będzie miał możliwość wystawienia faktury do paragonów, które nie zawierają Numeru Identyfikacji Podatkowej dla rolnika ryczałtowego, któremu nie nadano NIP.’’
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2020 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.699.2019.1.ALN
Nie trudno przewidzieć, że sytuacje mogą być przeróżne. Nie sposób też przewidzieć jakie problemy mogą jeszcze napotkać przedsiębiorcy, zwłaszcza gdy prawo tak szybko się zmienia.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo ciekawy wpis, rozwiązał kilka moich zagwostek 😊 pozdrawiam
Cieszę się, że udało mi sie pomóc. 🙂