Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Faktury do paragonu

Marcin Wynimko16 sierpnia 20202 komentarze

Wakacje to chyba dobry moment na pierwsze analizy praktyk związanych z zakazem jaki wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Dotyczy to zakazu wystawiania faktur do paragonów niezawierających numer NIP. Przegląd interpretacji podatkowych daje nam już pierwszy obraz jak do kwestii praktycznych problemów podchodzą organy podatkowe. Mówiąc wprost jak wystawia się faktury do paragonu. 🙂

Zacznijmy od początku…

Zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowanym na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

W skrócie – masz zakaz wystawiania faktury do paragonu, jeżeli nie zawiera on NIP (dotyczy podatników podatku VAT). Naruszenie tego zakazu wiąże się z ustaleniem wystawcy takiej faktury dodatkowego zobowiązania podatkowego. Takie zobowiązanie ustala się w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Sankcja nie omija również nabywcy takiej faktury, jeżeli ujmie on ją w ewidencji VAT. Wtedy również ustala się dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Powyższy zakaz i sankcje związanego z jego naruszeniem nie dotyczy podatników świadczących usługi taksówek osobowych. Wyłącza się wynajem samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0). Dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność karnoskarbową.

 

Paragon na kwotę do 450 zł

Paragon opiewający na kwotę do 450 zł jeżeli posiada NIP jest uznawany za fakturę uproszczoną, czyli pełnoprawny odpowiednik zwykłej faktury. Nie ma zatem konieczności wystawiania faktury do takie paragonu, który przecież sam w sobie jest już …fakturą.

Wyłączenie z JPK uproszczonych faktur

Do 31 grudnia 2020 Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 1 kwietnia. Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. (Dz. U. 2020 poz. 576) Wyłącza ono z JPK uproszczone faktury, tj. paragony z NIP nabywcy opiewające na kwotę do 450 zł. Ma to związek, jak się nie trudno domyślić, z obecną sytuacją w kraju.

Gdzie umieścić NIP na paragonie?

Organ podatkowy w niedawnej interpretacji podatkowej rozwiał wątpliwości, które mają podmioty stosujący starsze wersje kas fiskalnych.

,,Nie można (…) przyjąć, że wcześniejsze regulacje dot. Paragonu fiskalnego, które nie przewidują możliwości umieszczania NIP nabywcy na paragonie pozostawiają sprzedawcy możliwość zamieszczenia takiego elementu w dowolnym miejscu na paragonie, np. poza częścią fiskalną, tj. poza logo fiskalne i numerem unikatowym kasy.’’

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.523.2019.2.MŁ

Tym samym NIP musi znajdować się w części fiskalnej. W przeciwnym wypadku, np. gdy znajduje się stopce paragonu – nie będzie spełniał wymagań przewidzianych w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT.

Rolnicy ryczałtowi nie mają NIP

Podatnicy powzięli również wątpliwość, czy mają prawo bezpiecznie wystawiać fakturę do paragonu bez NIP. Wątpliwość dotyczyła sytuacji jeżeli nabywcą jest rolnik ryczałtowy, który nie posługuje się numerem PESEL i nie posiada NIP.

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT ,, – co do zasady – podatnik VAT jest zobowiązany wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług na rzecz innego podatnika. Zatem ustawodawca nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż realizowaną na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT.’’

,,Wnioskodawca również od 1 stycznia 2020 r. będzie miał możliwość wystawienia faktury do paragonów, które nie zawierają Numeru Identyfikacji Podatkowej dla rolnika ryczałtowego, któremu nie nadano NIP.’’

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2020 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.699.2019.1.ALN

 

Nie trudno przewidzieć, że sytuacje mogą być przeróżne. Nie sposób też przewidzieć jakie problemy mogą jeszcze napotkać przedsiębiorcy, zwłaszcza gdy prawo tak szybko się zmienia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał 19 października, 2020 o 21:49

Bardzo ciekawy wpis, rozwiązał kilka moich zagwostek 😊 pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Wynimko 20 października, 2020 o 08:18

Cieszę się, że udało mi sie pomóc. 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: