Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak wystawić fakturę?

Marcin Wynimko26 kwietnia 2019Komentarze (0)

Faktura i zasady jej wystawiania

Wielu przedsiębiorców zdążyło już doświadczyć na własnej skórze tego, że nawet najdrobniejsze uchybienie może być przez organ podatkowy wykorzystane przeciwko niemu. Dzisiaj poruszymy temat faktur, czyli dokumentu od którego tak na prawdę wszystko się zaczyna. Jednocześnie jest najważniejszym dowodem dokonania transakcji, będący podstawą prawa do odliczenia podatku VAT.

A jak wystawić fakturę? Faktura wystawiona niezgodnie z zasadami i w przewidzianym terminie jest jak rzucenie swojej broni pod nogi wroga na polu bitwy. My nie będziemy mieli czym się bronić, on z kolei nie wypuści jej już z rąk.

Elementy faktury

Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać:

 • datę wystawienia,
 • numer faktury – nadany w ramach jednej lub więcej serii pozwalający na jej identyfikację,
 • dane podatnika oraz nabywcy towarów/usług,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usług bądź datę otrzymania zapłaty (jeżeli nastąpiła ona przed sprzedażą, a data ta jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
 • określenie towaru lub usługi – nazwa/rodzaj,
 • ilość dostarczanego towaru, a w przypadku usługi – zakres jej wykonania,
 • cene jednostkową towaru lub usługi (bez kwoty podatku),
 • stawkę podatku,
 • kwoty wszystkich upustów/obniżek cen,
 • wartość towarów/usługi bez kwoty podatku,
 • sumę wartości sprzedaży netto – z podzieleniem jej na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Dodatkowo na fakturze mogą znaleźć się informacje o metodzie kasowej, odwrotnym obciążeniu, samofakturowaniu, podstawie prawnej w przypadku zwolnienia z podatku.

Terminy wystawienia faktur

Faktura powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W przypadku otrzymania całości lub też części zapłaty przed dostarczeniem towaru / wykonaniem usługi, fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Inne terminy

Inne terminy na wystawienie faktury przysługują na określone transakcje:

 1. a) 30. dnia od dnia wykonania usługi – dotyczy usług budowlanych, budowlano-montażowych,
 2. b) 60. dnia od dnia wydania towarów – dotyczy dostawy książek drukowanych,
 3. c) 90. dnia od dnia wykonania czynności – dotyczy czynności drukowania książek, z wyłączeniem map i ulotek oraz gazet, czasopism i magazynów (z wyjątkiem usług stanowiących import usług),
 4. d) z upływem terminu płatności:

– dotyczy dostaw (dystrybucji) energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego;

– dotyczy usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych; najmu; dzierżawy; leasingu; ochrony osób usług ochrony; dozoru i przechowywaniu mienia; stałej obsługi prawnej/biurowej ( z wyjątkiem usług stanowiących import usług).

Faktura elektroniczna

Fakturę możesz również wystawiać elektronicznie, chociażby w pliku PDF. W tym przypadku, konieczna jest jednak uprzednia akceptacja odbiorcy faktury. Fakutrę elektroniczna traktuje się na równi z jej wersją papierową. Autentyczność takie faktury potwierdza bezpieczny podpis elektroniczny.

Faktura zaliczkowa

W sytuacji gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzyma sie część zaplaty, co do której powstaje obowiązek podatkowy należy wystawić fakturę zaliczkową. Tutaj też, termin na jej wystawienie to – do  15. dnia miesiąca następującego po miesiacu, w którym otrzymuje sie całość lub część zapłaty od nabywcy.

Pamiętaj żeby nie wystawiać faktury wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Odstępstwa

Są jednak usługi i towary w stosunku do których nie ma obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych. Dotyczy to np. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czynności dotyczących np. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewozowego; najmu, dzierżawy, leasingu; świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Po dokonaniu dostawy / wykonania usługi, do której były wystawiane faktury zaliczkowe, należy wystawić fakturę końcową. W niej trzeba zawrzeć informacje o wcześniejszych zaliczkach wraz z numerami faktur zaliczkowych.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: