Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

JPK_VDEK

Marcin Wynimko28 lutego 2020Komentarze (0)

W lipcu 2019 r. nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła nowy pik JPK_VAT, nazywa również JPK_VDEK. Jest to połączenie obecnie składanych deklaracji VAT-7 / VAT-7K oraz obecnie przesyłanych plików JPK_VAT (Jednolitego Pliku Kontrolnego). Będzie to zatem jeden elektroniczny dokument. Wydaje się, że jest to uproszczenie i zmniejszenie liczby obowiązków dla podatników. Tak  naprawdę dla tych, rozliczających się kwartalnie, oznacza to comiesięczne obowiązki.

Jak wygląda plik JPK_VDEK i kiedy go wysyłać

Nowy dokument składa się z dwóch części, tj. części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej.

Jeśli składasz deklarację VAT za okresy miesięczne masz obowiązek przesyłania nowego pliku JPK_VDEK do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. W przypadku podatników rozliczających się kwartalnie sytuacja wygląda następująco:

Wypełniony nowy plik JPK_VDEK jedynie w części ewidencyjnej będzie musiał być złożony za pierwszy i drugi miesiąc kwartału. Z kolei za ostatni miesiąc kwartału podatnicy będą przesłać plik JPK_VDEK z wypełnionymi już obiema częściami. Pamiętaj, że część ewidencyjna powinna dotyczyć trzeciego miesiąca kwartału. Podatnik nie powinien zatem powielać danych ewidencyjnych z pierwszego i drugiego miesiąca kwartału, które już wcześniej wykazał.

Błędy w JPK_VDEK – 500 zł kary za jeden błąd

Oczywiście urząd skarbowy przyglądając przyjrzy się plikom znajdzie JPK. W przypadku gdy organ weryfikując i analizując przesłany plik JPK_VDEK dopatrzy się błędu, zostaniesz wezwany do skorygowania błędów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli tego nie zrobisz – grozi Ci kara pieniężna w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Sankcji tej nie będzie się jednak stosować do podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Od kiedy JPK_VDEK

Zmiany wprowadzające nowy plik JPK wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r. Spora część podatników będzie stosowała nowe przepisy od 1 lipca 2020 r. Tymi podatnikami są m.in. mikroprzedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy oraz średni przedsiębiorcy.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: