Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Karty paliwowe – quo vadis?

Marcin Wynimko31 maja 2019Komentarze (0)

W ostatnim czasie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotne na gruncie VAT orzeczenie. Karty paliwowe w VAT zostały wywrócone do góry nogami. Orzeczenie dotyczyło prawa do odliczenia wydatków poniesionych w ramach tzw. kart paliwowych. W skrócie Trybunał orzekł, że finansowanie zakupów benzyny jest usługą finansową. Ustawa uznaje usługi finansowe za zwolnione z VAT.

Karty paliwowe – co dalej z VAT?

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 maja 2019 r. poruszyło firmy emitujące karty paliwowe oraz klientów, którzy z nich korzystają. Nie jest do końca jasne, kogo dotyczy orzeczenie. Wątpliwe jest czy również towarzystwa leasingowe są nim związane. Niewykluczone, że samo Ministerstwo Finansów skłoni się do wydania interpretacji ogólnej w tej sprawie.

Samo orzeczenie dotyczyło sytuacji w której spółka dominująca finansowała zakup paliwa swoim spółkom córkom. Argumentacja przedstawiona przez Trybunał w uzasadnieniu szła w kierunku tego, że spółki zależne nabywają paliwo od sprzedawców i to one decydują o szczegółach zakupu. Spółka dominująca zaś nie dysponuje paliwem jak właściciel. Brak zatem było podstaw żeby stwierdzić, że to spółka dominująca dostarcza towar. Trybunał stwierdził, więc że było to świadczenie usług.

Jakie usługi świadczy spółka dominująca? Działa jak instytucja kredytowa, która finansuje zakup paliwa. W konsekwencji uznano, że jest to zwyczajny kredyt, który nie podlega VAT.

Wydaje się bezsporne że, jeżeli emitentem karty paliwowej jest koncern paliwowy mamy do czynienia z bezpośrednią dostawą towaru, a więc wyrok TSUE nie ma tutaj zastosowania, a nabywca takiej karty może odliczyć podatek VAT.

Problem pojawia się, gdy kartę paliwową emituje inny podmiot

Mamy wtedy trzy podmioty ,,biorące udział” w karcianej dostawie. Emitent karty (1) udostępnia kartę paliwową klientowi (2) , który udaje się na stacje paliw (3), przy kasie nie płacąc gotówką lecz właśnie kartą paliwową. Fizycznie oznacza to, że transakcja jest dokonana z pominięciem emitenta karty. W konsekwencji nie odbiera on przecież paliwa za klienta, klient robi to sam.

Jak więc rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku VAT?

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał to za transakcję finansową zbliżoną do udzielania kredytu, która jest zwolniona z podatku VAT. W konsekwencji zarówno emitent karty paliwowej oraz klient nie może odliczać podatku VAT zawartego w cenie paliwa. Wyrok nie ma bezpośrednich konsekwencji w każdym przypadku w którym korzystasz z karty paliwowej.

Niewykluczone jest agresywne podejście organów i uznanie wszystkich dotychczasowych transakcji z użyciem kart paliwowych za transakcje pozorne.

Co powinieneś zrobić w tej sytuacji i dlaczego wszyscy o tym trąbią? Bo na pewno będzie to przedmiotem kontroli. Moim zdaniem jednak, w obecnych groźnych czasach, powinieneś się zastanowić i przeanalizować swoją umowę.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C‑235/18 (Vega International Car Transport and Logistic – Trading GmbH) 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: