Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kiedy faktura VAT nie uprawnia do odliczenia?

Marcin Wynimko02 grudnia 2020Komentarze (0)

Faktura do odliczenia podatkuFaktura jest dokumentem niezbędnym do odliczenia podatku VAT, które daje wyraz fundamentalnej zasadzie neutralności podatkowej. Niemniej jednak nie każda faktura daje podatnikowi takie prawo.

Odliczenie podatku naliczonego

Podatek VAT wykazany na fakturze zakupowej stanowi dla podatnika podatek naliczony. O jego kwotę podatnik ma prawo obniżyć podatek należny, czyli ten, który wpłaca do urzędu skarbowego. Oczywiście dotyczy to czynnych podatników VAT, którzy zakupione towary bądź usługi wykorzystują do czynności opodatkowanych. Tym samym podatnicy VAT zwolnieni np. podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wartości 200 000 zł, nie mogą odliczać podatku VAT z faktur zakupowych.

Brak prawa do odliczenia podatku

Ustawa o VAT przewiduje kilka sytuacji, które skutkują pozbawieniem podatnika prawa do odliczenia podatku.

W świetle ustawy o VAT, nie można odliczyć podatku naliczonego wynikającego z faktury, którą:

  • wystawił podmiot nieistniejący,
  • Dokumentuje transakcje niepodlegającą opodatkowaniu VAT bądź zwolnioną z tego podatku,
  • Stwierdza czynności, które nie zostały dokonane,
  • Wskazuje kwotę podatku vat w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze,
  • Została wystawiona przez nabywcę i która nie została zaakceptowana przez sprzedającego (samofakturowanie)

Usługi noclegowe i gastronomiczne

Nabywając usługi noclegowe oraz gastronomiczne podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Wynika to wprost z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Wyłączenie dotyczy nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Na brak możliwości odliczenia VAT nie wpływają okoliczności nabycia tych usług. Przede wszystkim czy są one konsumowane przez podatnika czy są przez niego odsprzedawane. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku.

Niemniej jednak istnieje pewien wyjątek dotyczący usług noclegowych i gastronomicznych. Jeżeli są one elementem usługi kompleksowej istnieje możliwość odliczenia podatku. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. podczas organizacji szkoleń czy konferencji. Wtedy to usługi te towarzyszą usłudze podstawowej opodatkowanej właściwą stawką podatku VAT.

Ograniczenie w prawie do odliczenia podatku VAT

Ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT mają również podatnicy wykorzystujący samochody służbowe do celów mieszanych, tj. do celów prywatnych i związanych z działalnością gospodarczą. Mieszany użytek samochodu skutkuje możliwością odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego.

Z kolei w stosunku do towarów i usług, które podatnik wykorzystuje zarówno do sprzedaży zwolnionej, jak i opodatkowanej masz obowiązek odrębnie przyporządkować zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną i sprzedażą zwolnioną. Faktura uprawnia do odliczenia podatku. Jeżeli nie jest to możliwe, podatnik powinien rozliczyć VAT według proporcji odpowiadającej udziałowi sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem na podstawie obrotów z roku poprzedniego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: