Faktura jest dokumentem niezbędnym do odliczenia podatku VAT, które daje wyraz fundamentalnej zasadzie neutralności podatkowej. Niemniej jednak nie każda faktura daje podatnikowi takie prawo.
Odliczenie podatku naliczonego
Podatek VAT wykazany na fakturze zakupowej stanowi dla podatnika podatek naliczony. O jego kwotę podatnik ma prawo obniżyć podatek należny, czyli ten, który wpłaca do urzędu skarbowego. Oczywiście dotyczy to czynnych podatników VAT, którzy zakupione towary bądź usługi wykorzystują do czynności opodatkowanych. Tym samym podatnicy VAT zwolnieni np. podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wartości 200 000 zł, nie mogą odliczać podatku VAT z faktur zakupowych.
Brak prawa do odliczenia podatku
Ustawa o VAT przewiduje kilka sytuacji, które skutkują pozbawieniem podatnika prawa do odliczenia podatku.
W świetle ustawy o VAT, nie można odliczyć podatku naliczonego wynikającego z faktury, którą:
- wystawił podmiot nieistniejący,
- Dokumentuje transakcje niepodlegającą opodatkowaniu VAT bądź zwolnioną z tego podatku,
- Stwierdza czynności, które nie zostały dokonane,
- Wskazuje kwotę podatku vat w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze,
- Została wystawiona przez nabywcę i która nie została zaakceptowana przez sprzedającego (samofakturowanie)
Usługi noclegowe i gastronomiczne
Nabywając usługi noclegowe oraz gastronomiczne podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Wynika to wprost z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Wyłączenie dotyczy nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Na brak możliwości odliczenia VAT nie wpływają okoliczności nabycia tych usług. Przede wszystkim czy są one konsumowane przez podatnika czy są przez niego odsprzedawane. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku.
Niemniej jednak istnieje pewien wyjątek dotyczący usług noclegowych i gastronomicznych. Jeżeli są one elementem usługi kompleksowej istnieje możliwość odliczenia podatku. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. podczas organizacji szkoleń czy konferencji. Wtedy to usługi te towarzyszą usłudze podstawowej opodatkowanej właściwą stawką podatku VAT.
Ograniczenie w prawie do odliczenia podatku VAT
Ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT mają również podatnicy wykorzystujący samochody służbowe do celów mieszanych, tj. do celów prywatnych i związanych z działalnością gospodarczą. Mieszany użytek samochodu skutkuje możliwością odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego.
Z kolei w stosunku do towarów i usług, które podatnik wykorzystuje zarówno do sprzedaży zwolnionej, jak i opodatkowanej masz obowiązek odrębnie przyporządkować zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną i sprzedażą zwolnioną. Faktura uprawnia do odliczenia podatku. Jeżeli nie jest to możliwe, podatnik powinien rozliczyć VAT według proporcji odpowiadającej udziałowi sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem na podstawie obrotów z roku poprzedniego.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }