Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kontrola krzyżowa

Marcin Wynimko15 kwietnia 2019Komentarze (0)

W życiu przedsiębiorcy nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć. Może zdarzyć się poranek, kiedy ktoś puka drzwi i przedstawia się jako urzędnik urzędu skarbowego. Jesteś zdziwiony bo nie dostałeś żadnej informacji o kontroli. Jak to możliwe?

Z dużym prawdopodobieństwem prowadzi się wobec Ciebie kontrolę krzyżową. Wystarczy, że wobec Twojego kontrahenta organ prowadzi kontrolę podatkowę lub postępowanie podatkowe. Organ podatkowy jest wtedy uprawniony do czynności sprawdzających w Twojej firmie, ale może to robić tylko i wyłącznie w zakresie objętym kontrolą lub postępowaniem u Twojego kontrahenta.

Tym właśnie potocznie nazywamy kontrolę krzyżową. Wbrew nazwie nie jest ona kontrolą, a jedynie, jak wcześniej wspomniano, czynnością sprawdzającą.

Podstawą do jej przeprowadzenia jest art. 274c. par. 1 Ordynacji podatkowej:

Organ podatkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Z czynności tych sporządza się protokół.

Kto jest najbardziej narażony na kontrolę krzyżową?

Kontrole krzyżowe przodują w branżach o dużym ryzyku, takich jak usługi budowlane czy też handlowe (szczególnie w zakresie produktów takich jak kawa, stal, telefony). Są również przeprowadzane, gdy dokumenty nie do końca są wiarygodne – podejrzenie organu mogą wzbudzić ręcznie wystawione faktury opiewające na wysokie kwoty bądź dokumentujące nie mające miejsca zdarzenia – puste faktury.

Jak to wygląda?

Zazwyczaj podatnik dostaje pisemne wezwanie do przedłożenia określonych dokumentów z informacją w jaki sposób może je przedstawić urzędowi. Możliwe jest przesłanie dokumentów pocztą, dostarczenie ich osobiście do wskazanego urzędu lub przekazanie ich przez pełnomocnika.  Czynności sprawdzających kończą się protokołem, który będzie stanowił załącznik do protokołu kontroli  u kontrahenta.

Czego może żądać organ podatkowy?

Urzędnicy skarbowi mają prawo żądać od Ciebie przedstawienia dokumentów dotyczących transakcji realizowanych z kontrahentem, u którego jest prowadzona kontrola podatkowa. Głównym celem jest sprawdzenie ich prawidłowości oraz rzetelności.

I tak, organ podatkowy może od Ciebie żądać okazania dokumentów takich jak np. umowa z kontrolowanym podmiotem, kopie faktur zakup lub sprzedaży, dowody zapłaty podatku, kopii deklaracji.

Czego nie może organ podatkowy w ramach kontroli krzyżowej?

Organ podatkowy nie może od Ciebie żądać dokumentów wykraczających poza zakres kontroli u Twojego kontrahenta! Nie może również weryfikować Twoich rozliczeń podatkowych. Nie może również żądać od Ciebie potwierdzenia dalszego rozchodu zakupionych u kontrolowanego kontrahenta towarów, m.in. dowodów sprzedaży, dowodów zapłaty.

Organ przede wszystkim nie może zbierać wyjaśnień ani przesłuchiwać świadków.

Te czynności nie mieszczą się w zakresie czynności sprawdzających, są to typowe czynności kontrolne.

Czy można odmówić organowi podatkowemu?

Oczywiście, możesz odmówić okazania dokumentów w zakresie objętym kontrolą u Twojego kontrahenta. Organ nie może za to nałożyć na Ciebie kary porządkowej. Będzie to jednak powód, dla którego i u Ciebie będzie chciał przeprowadzić kontrolę podatkową.

Trzeba się liczyć z tym, że jeżeli organ znajdzie nieprawidłowości u twojego kontrahenta, będzie chciał odwiedzić również Ciebie.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: