Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kontrola podatkowa po zakończeniu działalności gospodarczej

Marcin Wynimko12 listopada 2020Komentarze (0)

Kontrola podatkowa po zakończeniu działalności gospodarczej

Tak, kontrola podatkowa po zakończeniu działalności gospodarczej jest możliwa. Urząd skarbowy może ją przeprowadzić do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego podlegającego weryfikacji. O tym kiedy przedawnia się zobowiązanie podatkowego pisałem w poprzednim artykule. Dzięki niemu wiesz już, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Wiesz również, że  termin ten może ulec wydłużeniu w wyniku przerwania biegu przedawnienia oraz jego zawieszeniu.

Przechowywanie dokumentów dotyczących rozliczeń podatkowych

Koniec działalności gospodarczej nie oznacza, że możesz pozbyć się wszystkich posiadanych dokumentów. Mam na myśli dokumenty związane z rozliczanymi w okresie prowadzenia działalności podatkowej podatkami. Masz bowiem obowiązek przechowywania ksiąg podatkowych oraz wszelkich dokumentów związanych z rozliczeniem podatku aż do momentu kiedy upłynie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jako przykład posłuży nam Jan Kowalski. Pan Jan prowadził w 2016 roku działalność gospodarczą, za który – na początku 2017 roku – złożył zeznanie podatkowe. Wszelkie dokumenty związane z rozliczeniem za ten okres Pan Jan ma obowiązek przechowywać aż do końca 2022 roku. Nie zmienia tego fakt, iż w 2019 roku zakończył prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: