Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nadużycie prawa na tle ustawy o VAT

Marcin Wynimko27 stycznia 2021Komentarze (0)

Każda optymalizacja podatkowa ma swoje granice, których przekroczenie może mieć negatywne skutki podatkowe. Odważna optymalizacja podatkowa może zmienić się w nadużycie prawa. Czym jest nadużycie prawa w Vat i jakie niesie za sobą skutki? Już tłumaczę.

Definicja – czym jest nadużycie prawa w Vat

Ustawa o VAT definiuje nadużycie prawa jako dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Co ważne, nie są to czynności nielegalne. Są one zgodne z prawem jednak podatnik podejmuje je w celu sprzecznym z celami, które wynikają z ustawy o VAT. Nie można zatem stawiać znaku równości pomiędzy nadużyciem prawa a oszustwem podatkowym. Oszustwo podatkowe ma jasny cel – naruszenie prawa.

Sprawdź również jak wygląda odpowiedzialność karno skarbowa.

W świetle powyższego, nadużycie prawa to wystąpienie jednocześnie dwóch elementów. Po pierwsze – osiągnięcie korzyści przez podatnika w sposób sprzeczny z celami ustawy o VAT. Po drugie – celem podejmowanych przez podatnika działań (bądź transakcji) jest głównie osiągnięcie korzyści podatkowej.

Przykład

Najlepiej zrozumiesz to na przykładzie. W ofercie swojego sklepu masz dwa produkty, które opodatkowane są różnymi stawkami – 5% i 23%. Z tych dwóch produktów tworzysz zestaw i dla produktu opodatkowanego stawką 23% ustalasz cenę niższą, która nie odpowiada wartości rynkowej. Z kolei dla produktu opodatkowanego stawką 5% ustalasz cenę wyższą niż rynkowa. Takiemu działaniu przypisać właśnie należy charakter sztuczności mającej na celu osiągnięcie korzyści podatkowej.

Co wiąże się z nadużyciem prawa? Ustawa o VAT jasno wskazuje, że w przypadku wystąpienia nadużycia prawa dokonane czynności podlegające w świetle ustawy o VAT opodatkowaniu wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa.

Jak uchronić się przed ewentualnym zakwestionowaniem przez organ dokonywanych przez nas czynności? Przecież nigdzie nie jest zabronione dokonywanie transakcji w ramach planowania podatkowego. Wówczas podatnik korzysta z danego przepisu bądź wykorzystuje lukę prawną co korzystnie wpływa na jego sytuację poprzez np. zmniejszenie zobowiązania podatkowego.  Najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Pamiętać jednak należy o art. 14b § 5b pkt 3 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim, organ podatkowy ma prawo odmówić wydania interpretacji w zakresie tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą stanowić nadużycie prawa, o którym wspomina ustawa o VAT.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: