Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nierzetelność ksiąg

Marcin Wynimko23 czerwca 2019Komentarze (0)

Księgi podatkowe to mówiąc ogólnie i po ludzi wszystkie rejestry, które prowadzi przedsiębiorca do celów rozliczania podatków. Definicja ordynacji podatkowej jest długa i nudna, więc jej nie przytaczamy. W dzisiejszym wpisie omówimy co to jest nierzetelność ksiąg podatkowych.

Księgi podatkowe prowadzone w sposób rzetelny i niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Oznacza to, że dopóki organ nie podważy ich wiarygodności – są one pełnoprawnym dokumentem, który potwierdza uzyskane przychody i poniesione wydatki pozwalające na ustalenie podstawy opodatkowania. Nie trzeba chyba dodawać, że organy podatkowe bardzo lubią podważać rzetelność ksiąg. 🙂

Co rozumieć przez rzetelność ksiąg?

W art. 193 ust. 2 o.p. ustawodawca posługuje się właśnie takim określeniem. Z rzetelnością mamy do czynienia wtedy kiedy zawarte w księgach zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Inaczej mówiąc, powinny one dokumentować rzeczywiście mające miejsce zdarzenia gospodarcze.

Nierzetelność to ewidentna niezgodność zapisu księgowego z rzeczywistością, która – gdyby została przyjęta za podstawę wymiaru – spowodowałaby ustalenie niewłaściwej wysokości podatku (por. wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 czerwca 2008 r., I SA/Go 107/08).

Księgi które nie zawierają wszystkich zdarzeń gospodarczych twojej firmy lub są niezgodne z tym co miało miejsce to są nierzetelne. Oczywiście miej na uwadze, że często ocena organu podatkowego rzetelności ksiąg jest bardzo tendencyjna.

Pamiętaj, organ musi mieć dowód!

Organ podatkowy podważający wiarygodność i rzetelność prowadzonych przez Cie ksiąg musi mieć niepodważalne i obiektywne dowody. Organ nie może domniemywać, że podatnik np. nie uwzględnił części przychodów w księgach zaniżając tym samym podstawę opodatkowania. Księgi podatkowe korzystają bowiem z domniemania zgodności z prawdą:

,,Przepis art. 193 o.p. daje podatnikowi bardzo poważny przywilej w postaci zagwarantowania, iż określenie zobowiązania podatkowego przez organ podatkowy nie zostanie dokonane odmiennie, niż wynika to z rzetelnej i niewadliwej księgi podatkowej.” (,,Ordynacja podatkowa w praktyce”, Wyd. Temida 2, Białystok 2007, str. 89).

Nierzetelność ksiąg – co dalej?

Jeżeli organ stwierdzi, że twoje księgi są nierzetelne to skończy się to prawdopobnie oszacowaniem podstawy opodatkowania. Musisz się również z odpowiedzialnością karno-skarbową.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: