Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Matryca stawek VAT

Marcin Wynimko16 listopada 2020Komentarze (0)

Matryca stawek VAT

Dzisiaj temat ,,nowy’’, a mianowicie nowa matryca stawek VAT, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2020 r. To dosyć spora rewolucja w sposobie klasyfikacji towarów i usług. Z tego też powodu postaram się dzisiaj Ci przybliżyć jej temat.

Nowa matryca stawek ma za zadanie uprościć Ci stosowanie stawek VAT. Jak? Dla poszczególnych działów nomenklatury scalonej, tj. obejmujących określony grupy towarowe, będzie obowiązywała jedna stawka VAT. Pozwoli to uniknąć nielogicznej sytuacji, w której podobne towary opodatkowane są różnymi stawkami VAT – przykładowo pieczywo oraz wyroby ciastkarskie, które do tej pory było objęte stawkami 5%, 8% oraz 23%, teraz otrzyma jednakową stawkę 5%. W wyniku tego załączniki nr 3 oraz załącznik nr 10 do ustawy o VAT lekko ,,schudły’’. Dodatkowo w przypadku różnic stawkowych jakie wystąpiły pomiędzy PKWiU 2008 a nomenklaturą scaloną podczas tworzenia nowej matrycy stawek, przyjęto zasadę wybierania stawek niższych.

 

Aktualizacja danych

Nowa matryca stawek VAT to oczywiście uproszczenie, jednak takie, do którego trzeba się przygotować, by móc je prawidłowo stosować. Oznacza to sporo pracy dla działów księgowych bowiem konieczna jest aktualizacja danych księgowych oraz magazynowych.

 

Przeprogramowanie kasy fiskalnej

Pamiętać również należy o kasach rejestrujących, w których też trzeba zaktualizować symbole statystyczne i stawki VAT. Musisz przeprogramować zarówno kasę z papierową lub elektroniczną kopią paragonu jak i swoje urządzania online.

 

Koniec z PKWiU 2008

Do tej pory klasyfikując towary i usługi korzystałeś zapewne z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). Wraz z wejściem nowych przepisów PKWiU 2008 odchodzi w zapomnienie i teraz w jej miejsce możemy zastosować:

– Nomenklaturę Scaloną (CN),

– Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB) – w zakresie towarów,

– Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) – w zakresie usług.

 

Samodzielne klasyfikowanie towarów i usług

Pamiętaj, że to do Ciebie należy obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania swoich towarów i usług. Jeżeli będziesz miał wątpliwości co do właściwej stawki VAT możesz wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).

W kolejnych artykułach zajmę się szczegółowym przybliżeniem Ci zasad stosowania nowej matrycy stawek oddzielnie dla towarów i usług. Do zobaczenia!

Towary

W przypadku towarów i ich klasyfikacji na potrzeby podatku VAT rezygnujemy już z użycia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). Od 1 lipca br. towary klasyfikujemy wg:

– Nomenklatury scalonej (CN) lub

– Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB).

 

Nomenklatura scalona (CN)

Nomenklatura scalona grupuje towary w sekcje, działy oraz poddziały.  Komisja Europejska co roku ogłasza rozporządzenie wykonawcze z nową wersją Nomenklatury Scalonej obowiązującej na kolejny rok. Wszystkie wersje rozporządzeń, włącznie z rozporządzeniem z dnia 9 października 2019 r. obowiązującym w 2020 r. można znaleźć pod tym linkiem: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/cn/index.html

Pamiętaj! Co roku sprawdź czy nie zmieniła się klasyfikacja Twojego towaru!

W rozporządzeniu tym znajdziemy kody CN dla poszczególnych towarów. Po zaklasyfikowaniu interesującego nas towaru do danego kodu CN możemy w załącznikach ustawy o VAT sprawdzić jaka stawka VAT jest przewidziana dla danego kodu.

Za przykład weźmy owoce oraz orzechy jadalne. Są one sklasyfikowane w dziale 08 CN. Przechodzimy zatem do ustawy o VAT i jej załącznika nr 10. Pod pozycją nr 6 znajdujemy interesujący nas dział 08 CN, który w myśl tego załącznika jest opodatkowany stawką VAT w wysokości 5%.

W przypadku towarów posiadających złożony skład lub składających się z kilku elementów przypisanie odpowiedniego kodu CN nie jest łatwe. Z pomocą podatnikom przychodzi nowa instytucja prawa podatkowego – wiążąca informacja stawkowa, o której mowa w tym artykule.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)

W przypadku obiektów budowlanych zastosowanie znajduje Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB). Jest ona równocześnie zastępstwem Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Poprzez obiekty budowlane, o których tu mowa, rozumie się  produkty finalne działalności budowlanej. Tutaj klasyfikacja odbywa się w ramach sekcji, działów, grup oraz klas, a znajdziesz ją pod tym linkiem: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkob/pkob.htm

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: