Przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne na rzecz osób fizycznych zamieszkałych na stałe za granicą (nieprowadzących działalności gospodarczej) mogą skorzystać z ułatwienia w rozliczaniu podatku VAT jakim jest procedura MOSS.
Rejestracja
W celu rejestracji do celów MOSS przedsiębiorca musi złożyć deklarację VIU-R. Dotyczy to podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce. Tym samym informujesz państwo członkowskie identyfikacji o rozpoczęciu działalności w ramach procedury MOSS. Jednocześnie jest to deklaracja o zamiarze rozliczania w tym państwie podatku VAT z tego tytułu.
Państwem członkowskim identyfikacji jest co do zasady miejsce, w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli nie posiada siedziby na terytorium Wspólnoty państwem tym będzie państwo członkowskie, w którym podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Rozliczenie w ramach procedury MOSS staje się skuteczne z pierwszym dniem kwartału następującego po kwartale, w którym dokonano rejestracji lub dokonano pierwszej transakcji.
Korzyści
Korzystanie z procedury MOSS pozwala na świadczenie usług na rzecz osób fizycznych bez konieczności rejestracji w każdym państwie. Jest to ogromne ułatwienie i ograniczenie biurokracji i konieczności składania oddzielnych deklaracji. We współczesnym otoczeniu biznesowym usługi elektroniczne zyskują na znaczeniu. Warto zatem wiedzieć o takim ułatwieniu.
Obowiązki
Pierwszym obowiązkiem jest opisana wyżej rejestracja do procedury MOSS. Jeśli działasz w jej ramach to masz obowiązek składania kwartalnie deklaracji VIU-D. Masz na to czas do 20 dnia kolejnego miesiąca po zakończeniu kwartału. W tym też czasie masz również obowiązek zapłaty podatku. Rozliczania się w procedurze MOSS możliwe jest jedynie w walucie euro. Musisz również pamiętać, że nie obowiązują tutaj zasady zaokrąglania w dół lub w górę.
Urzędem właściwym dla rozliczania procedury MOSS jest dla każdego podatnika – Drugi Urząd Skarbowy Warszawa – Śródmieście.
Pamiętać należy, że podatnik działający w ramach procedury MOSS ma obowiązek posiadania dwóch dowodów potwierdzający kraj nabywcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprzedaż usług nie przekracza wartości 100 000 EUR.
Dowodami, o których mowa powyżej są m.in. adres usługobiorcy wskazany na fakturze, adres IP urządzenia przez niego używanego lub kod MCC.
Korekta deklaracji
Procedura MOSS przewiduje możliwość złożenia korekty deklaracji w terminie 3 lat od dnia, w którym złożono korygowaną deklarację. Podatnik działa w tym wypadku również poprzez urząd skarbowy państwa członkowskiego identyfikacji. Jeżeli jednak przekroczysz 3 letni termin to konieczne musisz złożyć korektę poza procedurą MOSS do państwa członkowskiego konsumpcji.
Jeśli świadczysz usługi elektroniczne i robisz to na terytorium innych państw, zdecydowanie polecam Ci skorzystanie z procedury MOSS.
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }