Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

System e-Faktur

Marcin Wynimko19 kwietnia 2021Komentarze (0)

E-korespondencja, e-pit, e-urząd…
czas na System e-faktur

Miesiąc temu opublikowano projekt ustawy o podatku VAT oraz niektórych innych ustaw wprowadzających Krajowy System e-Faktur, a także fraktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem tego systemu. To kolejny krok w kierunku usprawnienia i cyfryzacji przy jednoczesnym łataniu luki w podatku VAT.

KSeF to przede wszystkim korzyść dla fiskusa. Dzięki systemowi będzie on w posiadaniu bieżących informacji dotyczących transakcji jakie dokonuje podatnik. Z pewnością przełoży się to na sprawność kontroli na gruncie przepisów vatowskich.

Nie oznacza to jednak, że podatnik nie będzie miał z tytułu nowego systemu żadnych korzyści. Zapraszam do lektury.

Faktura ustrukturyzowana

Nowy rodzaj faktury – faktura ustrukturyzowana nie wyprze z obrotu prawnego faktur papierowych i elektronicznych – będzie funkcjonować obok nich. Krajowy System e-Faktur umożliwi wystawianie oraz otrzymywanie faktur.

Faktura będzie przez podatnika wystawiana w jego systemie finansowo-księgowym, a następnie wysyłana na ministerialną platformę. Tak przesłanej fakturze zostanie przydzielony numer identyfikujący i weryfikujący jej zgodność z aktualnym wzorem.

Dzień przydzielenia numery fakturze będzie uznany za dzień wystawienia i otrzymania faktury przez odbiorcę (odbiorca będzie mógł ją pobrać za pomocą swojego konta).

Faktury będą przechowywane w systemie przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione, a jeżeli termin przedawnienia upłynie później – do czasu upływu terminu przedawnienia.

Krótszy termin zwrotu

Krajowy System e-Faktur to kolejny krok w kierunku uszczelniania luki w VAT. Ministerstwu zależy na jak największym zainteresowaniu nowym systemem, a nic bardziej nie zachęca niż profity z tytułu dołączenia do systemu.

Pierwszą zachętą jest krótszy o 20 dni podstawowego termin zwrotu podatku VAT. Z zastrzeżeniem, że termin ten nadal będzie mógł być dłuższy w przypadku konieczności weryfikacji zasadności zwrotu VAT.

Warunkiem skróconego terminu zwrotu podatku VAT będzie przede wszystkim wystawianie wyłącznie faktur ustrukturyzowanych w okresie, za który podatnik będzie ubiegał się o zwrot. Ponadto:

 • Podatnik w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będzie musiał być zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT,
 • Podatnik w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będzie musiał posiadać konto w banku lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
 • Kwota podatku naliczonego lub kwota różnicy podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wynikająca z deklaracji do zwrotu nie będzie mogła przekroczyć 3 000 zł.

Druga zachęta to ułatwienie w zakresie faktur korygujących in minus. Jeżeli podatnik będzie stosował faktury ustrukturyzowane to nie będzie musiał spełniać wymogu posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie z dostawcą towarów lub usługodawcą warunków do obniżenia podstawy opodatkowania. Nabywca będzie dokonywał pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym taką fakturę otrzymał.

Ponadto korzystający z KSeF nie będą musieli przesyłać JPK_FA na żądanie organów podatkowych. Informacje te będą już bowiem w posiadaniu administracji skarbowej.

Podatnicy są również wolni od obowiązku przechowywania faktur i ich archiwizacji – ten obowiązek przejmie za nich system. Zniknie zatem ryzyko zgubienia bądź zniszczenia faktur i późniejszych problemów z tym związanych.

Sprawdź czym jest samofakturowanie.

Pierwsza faktura ustrukturyzowana jeszcze w tym roku
czyli co nam da System e-Faktur?

Zanim rozpocznie się wystawianie faktur ustrukturyzowanych w systemie konieczne będzie złożenie zawiadomienia naczelnikowi urzędu skarbowego o podmiotach uprawnionych do dostępu do KSeF. Takim podmiotem może być chociażby biuro rachunkowe czy pracownik podatnika.

Przewiduje się, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 października 2021 roku. Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie na razie dobrowolne.

Na razie, ponieważ Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że planuje wprowadzenie obowiązku stosowania e-faktur od 2023 r. Warto jest mieć to na uwadze i z odpowiednim wyprzedzeniem dostosować procedury wystawiania ustrukturyzowanych faktur.

System e-Faktur uszczelni VAT czy tylko doda kolejnych pustych obowiązków przedsiębiorcom? Jak myślisz?

***

Po przeczytaniu: „System e-Faktur”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: