Podstawowy termin zwrotu podatku VAT wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. W przypadku gdy podatnik, w okresie rozliczeniowym nie dokonał żadnej sprzedaży, a jedynie zakupy, czyli wystąpił wyłącznie podatek naliczony, zwrotu podatku VAT na rachunek bankowy możemy spodziewać się w terminie 180 dni. Możliwy jest jednak szybszy zwrot podatku vat.
Skrócenie terminu zwrotu ze 180 do 60 dni
Ustawa o VAT przewiduje możliwość skrócenia 180 dniowego zwrotu podatku VAT do jego podstawowego wymiaru, tj. 60 dniowego. Podatnik może jednak uzyskać szybszy zwrot. W tym celu powinien złożyć, wraz z pisemnym wnioskiem o skrócenie terminu, zabezpieczenie majątkowe. Pamiętać jednak należy, że w tym przypadku organ może również przeprowadzić dodatkową weryfikację zasadności zwrotu.
Formy zabezpieczenia majątkowego
Zabezpieczenie majątkowe można złożyć m.in. w formie:
- Gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej,
- Poręczenia banku,
- Weksla z poręczeniem wekslowym banku,
- Czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku,
- Papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.
Ustawa o VAT daje podatnikowi wolną rękę w wyborze formy zabezpieczenia.
Odmowa przyjęcia zabezpieczenia majątkowego
Naczelnik urzędu skarbowego może odmówić przyjęcia zabezpieczenia, jeżeli stwierdzi, że złożone zabezpieczenie:
- Nie zapewni pokrycia w całości wypłacanej kwoty zwrotu,
- Nie zapewni w sposób pełny pokrycia w terminie wypłacanej kwoty zwrotu – w przypadku zabezpieczenia z określonym terminem ważności.
Zwolnienie zabezpieczenia majątkowego
Zabezpieczenie majątkowe zostaje zwolnione w dniu następującym po dniu:
- Zakończenia przez organ podatkowy weryfikacji zasadności zwrotu,
- W którym upłynęło 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, w której była wykazana kwota zwrotu podatku.
Zabezpieczenie majątkowe pełni dosyć istotną zarówno z punktu widzenia organu podatkowego, jak i podatnika. Podatnik składając zabezpieczenie majątkowe może uzyskać szybszy zwrot różnicy podatku. Organ ma z kolei gwarancję, że w przypadku nieuzasadnionego zwrotu różnicy podatku wypłacona podatnikowi kwota podatku wróci z powrotem do fiskusa i budżet państwa na tym nie ucierpi.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }