Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Usługi budowlane w VAT

Marcin Wynimko10 czerwca 2019Komentarze (0)

Świadczysz usługi budowlane ? Jeśli tak to powinieneś wiedzieć już o orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 2 maja 2019 r. Trybunał wydał wyrok w kwestii momentu rozpoznania VAT. Jak to ma w zwyczaju, Trybunał wywrócił do góry nogami cały system dotychczasowych rozliczeń.

Organy dotychczas twierdziły, że moment powstania obowiązku podatkowego to fizyczne zakończenie prac. Trybunał orzekł odwrotnie, uznając że powinien być to moment podpisania protokołu odbioru prac.

Interpretacja ogólna ministerstwa idzie w zapomnienie

W interpretacji Ministerstwa Finansów wskazano:

W związku z tym – dla celów podatku od towarów i usług – nie należy wiązać momentu wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej ze spełnieniem formalności cywilnoprawnej, jaką jest podpisanie protokołu zdawczoodbiorczego lub też np. w przypadku realizacji tych usług na warunkach kontraktowych FIDIC – z datą wystawienia określonych świadectw.

Wraz z wyrokiem TSUE interpretacja Ministerstwa utraciła swoją moc, a podatnicy, którzy otrzymali negatywne decyzje wymiarowe, mogą się teraz starać o zwrot nadpłat i zapłaconych odsetek.

Formalny odbiór – są jednak pewne warunki…

 1. Prawidłowe przygotowanie umowy o roboty budowlane. W umowie na wykonanie prac budowlanych musisz zawrzeć postanowienie regulujące formalności odbioru. Odbiorca twoich prac powinien mieć prawo do zweryfikowania ich jakości.
 2. Konieczny protokół odbioru robót, na podstawie którego będzie możliwe ustalenie wysokości wynagrodzenia.

Trudno sobie wyobrazić, że duża inwestycja na wykonanie budowy obiektu mogła by się obejść bez protokołu odbioru prac. Zwłaszcza, że firma ją wykonująca – tak jak w omawianym wyroku – stosuje zasady FIDIC.

FIDIC – standardy wzorców umów, które określają procedury i warunki przebiegu inwestycji budowlanych.

A co w przypadku drobniejszych usług budowlanych, kiedy to z uwagi na niewielką wartość świadczenia nie przewidziano procedury odbioru? Wydaje się, że tutaj wykładnia Trybunału Sprawiedliwości UE nie ma zastosowania.

TSUE biorąc pod uwagę realia branży budowlanej, podniósł, że dopiero po protokole odbioru robót można określić wysokość wynagrodzenia oraz rozpoznać podatek VAT.

Jakie są konsekwencje dla Ciebie?

Na pewno istotne. 🙂

Przede wszystkim, miej na uwadze ten wyrok w swojej umowie.

Po drugie, również umowy, które obowiązują i które wykonujesz, powinny być przeanalizowane mając na uwadze treść orzeczenia Trybunału. Miej na uwadze, że ww. wyrok, dotyczy wyłącznie interpretacji przepisów. Żeby zastosować się do jego treści nie są potrzebne żadne zmiany ustawy.

Jeżeli miałeś jakąś sprawę, która odnosiła się do opisanej kwestii pamiętaj, że masz możliwość wznowienia postępowania podatkowego. Możesz to zrobić w terminie 1 miesiąca od publikacji orzeczenia TSUE.

Najważniejsze, żebyś nie zignorował tego orzeczenia i ewentualnie dopasował swoje postępowania. Bo jak nie… http://kontrolavatwfirmie.pl/odpowiedzialnosc-karnoskarbowa/

Pamiętaj, że inne orzeczenia Trybunału możesz sprawdzić tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: