Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

VAT na początek

Marcin Wynimko03 marca 2021Komentarze (0)

Sporo znajomych pyta mnie często o podstawowe kwestie związane z rozpoczęciem działalności. Pomyślałem, że żeby zaoszczędzić czas przygotuję taką pigułkę – Vat na początek dla wszystkich, którzy zaczynają przygody z przedsiębiorczością.

vat na początek

Planowanie biznesu to sporo formalności, których należy dopełnić i sporo nowych, często trudnych informacji, które musisz przyswoić. Prowadząc działalność gospodarczą z pewnością będziesz musiał zmierzyć się z podatkiem VAT. Chcąc Ci pomóc na początku Twojej biznesowej drogi postaram się przedstawić Ci najistotniejsze informacje na temat tego podatku. Baza pomoże świadomie i przede wszystkim bezpiecznie wkroczyć w świat biznesu. Musisz jednak pamiętać, że gdybym miał omówić każdą kwestię tego podatku i rozważyć wszystkie problemy i niejasności jakie są z nim związane to musiałbym napisać książkę. 😉

VAT na początek

Zaczynajmy. Najpierw musisz wiedzieć co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i kto jest jego podatnikiem.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega:

   1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

    2) eksport towarów;

    3) import towarów na terytorium kraju;

    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

    5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jeżeli zamierzasz wykonywać powyższe czynności będziesz w rozumieniu ustawy o VAT podatnikiem tego podatku.

Limit 200 000 zł

Jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie roku podatkowego i Twoja planowana wartość sprzedaży proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym nie przekroczy 200 000 zł (bez kwoty podatku VAT) to możesz skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Jeżeli limit ten przekroczysz, masz obowiązek, począwszy od czynności, którą przekroczyłeś ten limit, zarejestrować się do celów podatku VAT. Polega to na wypełnieniu formularza VAT-R przed dniem, w którym utracisz prawo do zwolnienia. Niestety są wyjątki i od tej zasady. W art. 113 ust. 13 ustawy o VAT został wymieniony katalog sprzedaży, która bez względu na wysokość nie może korzystać ze zwolnienia. Przykładowo jest to świadczenie usług prawniczych, jubilerskich czy też sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3).

Limit liczy się wg wzoru: 200 000 x (liczba dni do końca roku od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej / 365)

Rejestracja do VAT

Z powyższego zwolnienia (ze względu na limit) możesz zrezygnować od początku prowadzonej działalności. Umożliwi Ci to wystawianie faktur, odliczanie podatku VAT naliczonego od zakupionych towarów i usług. Odliczenie polega na tym, że od podatku należnego, który będziesz musiał odprowadzić do urzędu skarbowego, będziesz mógł odliczyć podatek naliczony, czyli ten który był wliczony w cenę zakupionych przez Ciebie towarów i usług. W konsekwencji, Twoje zobowiązanie względem urzędu będzie niższe. Musisz jednak pamiętać o najważniejszej zasadzie – nie od wszystkiego można odliczyć VAT. Jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystuje się do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do odliczenia podatku VAT będzie Ci przysługiwać w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Pamiętaj, że przepisy przewidują możliwość odliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej składanej za jedne z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, jeżeli nie zrobiło się tego od razu. Oczywiście i od tej zasady są przewidziane wyjątki. Zajrzyj do art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Wskazuje on m.in., że nie można odliczać podatku VAT, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub transakcja udokumentowana fakturą nie podlegała opodatkowaniu. Zwróć uwagę na art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, który stanowi, że obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W celu rejestracji do VAT należy wypełnić formularz VAT-R przed dokonaniem pierwszej sprzedaży.

Rejestracja do VAT-UE

Jeżeli zamierzasz:

 • dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w UE
 • dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych i korzystasz ze zwolnienia VAT z uwagi na nieprzekroczenie obrotu 200 tys. zł oraz gdy:
  1. wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w danym roku podatkowym równowartość 50 tys. zł
  2. chcesz świadczyć wewnątrzwspólnotowo usługi, dla których miejscem rozliczenia podatku z transakcji jest kraj nabywcy

– masz obowiązek rejestracji do VAT-UE. Otrzymasz wówczas europejski NIP z przedrostkiem ,,PL’’.

Zgłoszenia musisz dokonać przed świadczeniem usług lub przed dokonaniem pierwszej wewnątrzwspólnotowej transakcji.

Rozliczanie miesięczne i kwartalne

Istnieją dwie możliwości rozliczania podatku VAT:

 • miesięczne i
 • kwartalne.

Rozliczenie kwartalne jest zarezerwowane jednak dla tzw. małych podatników, tj. podatników:

 • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,
 • prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie i wykonującymi inne podobne czynności jak np. zarządzający funduszami inwestycyjnymi. Wyjątek występuje jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro. Nie dotyczy to również usług komisowych.

Jeżeli będziesz jednym z powyższych podatników to do urzędu skarbowego będziesz składał deklarację VAT-7K co kwartał. Jeżeli będziesz rozliczał się miesięcznie – przeznaczona jest dla Ciebie deklaracja VAT-7.

Może zdarzyć się tak, że będzie przysługiwał Ci zwrot.

Zwolnienia z art. 43 ustawy o VAT

Nie będę wymieniać wszystkich czynności podlegających zwolnieniu z podatku VAT, ale musisz zapoznać się z art. 43 ustawy o VAT. Są tam wymienione czynności, podlegające zwolnieniu z podatku VAT. Jeżeli w swojej działalności gospodarczej zamierzasz je wykonywać to będziesz korzystał ze zwolnienia z VAT. Przykładowo, jeżeli będziesz świadczył usługi transportu sanitarnego lub świadczył usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych możesz korzystać z tego zwolnienia.

Pamiętaj! Zwolnienie z VAT nie oznacza, że jest się zwolnionym z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

Kasa rejestrująca

Jeżeli w swojej działalności gospodarczej zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych to Twoim obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od tej zasady również są wyjątki. Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących są wskazane w tym Rozporządzeniu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

Stawki VAT

Sprzedając swoje towary lub świadcząc usług będziesz obowiązany do stosowania prawidłowej stawki VAT. Podstawa stawką VAT jest stawka 23%. Ustawa o VAT przewiduje jednak stawki obniżone, w wysokości 8%, 5% i 0%. Wykaz czynności i towarów, które objętych stawkami niższymi znajduje się w ustawie o VAT (art. 41) oraz w załącznikach do niej.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci rozpocząć Twój wymarzony biznes. Muszę Cię jednak uświadomić – przedstawione przeze mnie informacje stanowią podstawowe minimum wiedzy jakie musisz posiadać na starcie. Bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później będziesz musiał skorzystać z profesjonalnej rady prawników i doradców podatkowych. Nawet najprostszy jakby się mogło z początku wydawać temat stawek podatku nie jest zawsze jasny i wymaga dogłębnego przeanalizowania tematu. Z kolei kwestia odliczenia podatku VAT to dosyć ulubiony temat organów podatkowych. Zachęcam Cię do zapoznania się z pozostałymi artykułami na moim blogu dotyczącymi podatku VAT.

Wierzę, że taka dawka wiedzy odnośnie podatku vat na początek Twojej przygody będzie wystarczająca.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: