Omówiłem już transakcje wewnątrzwspólnotowe dotyczące towarów w poście tutaj. Teraz kolej na usługi. Jak już pisałem, transakcje wewnątrzwspólnotowe to transakcje pomiędzy podmiotami z krajów członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku usług, instytucja została nazwa na gruncie ustawy o VAT jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług.
Miejsce świadczenia usługi
Podstawową kwestią w przypadku usług wewnątrzwspólnotowych jest ustalenie miejsca świadczenia usług. To od tego zależy gdzie opodatkowuje się świadczone usługi. Nie jest to miejsce, w którym znajduje się sprzedawca, a siedziba działalności gospodarczej nabywcy – tak stanowi art. 28b ustawy o VAT. Jeżeli zatem krajem nabywcy będą np. Niemcy – to tam będzie opodatkowana usługa. Polski przedsiębiorca wystawi fakturę bez podatku.
Jak to bywa, są jednak wyjątki i dotyczą one np. usług:
- związanych z nieruchomościami – tutaj miejscem świadczenia jest miejsce położenia danej nieruchomości,
- restauracyjnych i cateringowych – miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie faktycznie wykonano usługi,
- transportu pasażerów – miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Jeżeli polski przedsiębiorca świadcz usługi na rzecz zagranicznego kontrahenta, ale usługi wykonuje faktycznie na terenie Polski – jego obowiązkiem jest zastosowanie właściwej stawki VAT zgodnie z krajowymi zasadami opodatkowania.
Faktura dla zagranicznego kontrahenta
Zgodnie z przepisami, jeżeli to nabywca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT, powinieneś wystawić fakturę z adnotacją ,,odwrotne obciążenie’’. Nie wykazuje się na niej również stawki i kwoty podatku.
Osoby prywatne będące usługobiorcami
Jeżeli odbiorcami usługi są osoby prywatne, tzn. niebędące podatnikami, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.
VAT-UE i deklaracje
Tak samo jak przy wewnątrzwpsólnotowych transakcjach dotyczących dostawy i nabyć towarów, tak przy świadczeniu usług wewnątrzwspólnotowych podatnik zamierzający dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE składając zgłoszenie na formularzu VAT-R. Dostanie on europejski NIP, którym będzie się posługiwał przy tych transakcjach. Obowiązkiem podatnika jest też składanie deklaracji na formularzu VAT-7 lub VAT-7K.
W przypadku podatnika zwolnionego z VAT- on również ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT – UE.
Jak zatem widać wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług nie jest tematem prostym i wymaga pewnego rozeznania przy wystawianiu faktur.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }