Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług – usługi wewnątrzwspólnotowe

Marcin Wynimko21 sierpnia 2019Komentarze (0)

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - flaga UEOmówiłem już transakcje wewnątrzwspólnotowe dotyczące towarów w poście tutaj. Teraz kolej na usługi. Jak już pisałem, transakcje wewnątrzwspólnotowe to transakcje pomiędzy podmiotami z krajów członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku usług, instytucja została nazwa na gruncie ustawy o VAT jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług.

Miejsce świadczenia usługi

Podstawową kwestią w przypadku usług wewnątrzwspólnotowych jest ustalenie miejsca świadczenia usług. To od tego zależy gdzie opodatkowuje się świadczone usługi. Nie jest to miejsce, w którym znajduje się sprzedawca, a siedziba działalności gospodarczej nabywcy – tak stanowi art. 28b ustawy o VAT. Jeżeli zatem krajem nabywcy będą np. Niemcy – to tam będzie opodatkowana usługa. Polski przedsiębiorca wystawi fakturę bez podatku.

Jak to bywa, są jednak wyjątki i dotyczą one np. usług:

  • związanych z nieruchomościami – tutaj miejscem świadczenia jest miejsce położenia danej nieruchomości,
  • restauracyjnych i cateringowych – miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie faktycznie wykonano usługi,
  • transportu pasażerów – miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Jeżeli polski przedsiębiorca świadcz usługi na rzecz zagranicznego kontrahenta, ale usługi wykonuje faktycznie na terenie Polski – jego obowiązkiem jest zastosowanie właściwej stawki VAT zgodnie z krajowymi zasadami opodatkowania.

Faktura dla zagranicznego kontrahenta

Zgodnie z przepisami, jeżeli to nabywca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT, powinieneś wystawić fakturę z adnotacją ,,odwrotne obciążenie’’. Nie wykazuje się na niej również stawki i kwoty podatku.

Osoby prywatne będące usługobiorcami

Jeżeli odbiorcami usługi są osoby prywatne, tzn. niebędące podatnikami, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

VAT-UE i deklaracje

Tak samo jak przy wewnątrzwpsólnotowych transakcjach dotyczących dostawy i nabyć towarów, tak przy świadczeniu usług wewnątrzwspólnotowych podatnik zamierzający dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE składając zgłoszenie na formularzu VAT-R. Dostanie on europejski NIP, którym będzie się posługiwał przy tych transakcjach. Obowiązkiem podatnika jest też składanie deklaracji na formularzu VAT-7 lub VAT-7K.

W przypadku podatnika zwolnionego z VAT- on również ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT – UE.

Jak zatem widać wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług nie jest tematem prostym i wymaga pewnego rozeznania przy wystawianiu faktur.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: