Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wniosek o interpretację podatkową

Marcin Wynimko22 sierpnia 20192 komentarze

 

wniosek o interpretację podatkową - księga i lupaWniosek o interpretację podatkową to, przede wszystkim na gruncie VATu, chleb powszedni. Niejeden przedsiębiorca zmaga się z problemami natury podatkowej w swojej działalności.

Przepisy podatkowe są chyba najbardziej skomplikowanymi ze wszystkich innych, wiele wyłączeń, wiele zastrzeżeń i wiele połączonych przepisów, nie zapominając przy tym  o prawie europejskim, które również ma znaczenie, mogą przyprawiać o zawrót głowy.

Oczywiście od tego są prawnicy i doradcy podatkowi, jednak w niektórych kwestiach nie mogą Ci zagwarantować, że organ podatkowy nie podważy np. zastosowania zwolnienia w podatku VAT lub jego niższej stawki czy też, że uzna, iż nie miałeś prawa do wliczenia np. wydatków na imprezę integracyjną Twoich pracowników w koszty firmy.

Tutaj z pomocą przychodzą wnioski o interpretację podatkową.

Wniosek o interpretację

Jeżeli masz wątpliwości czy Twoje działanie jest prawidłowe lub Twoje planowane działania  będą prawidłowe (oczywiście mowa tutaj tylko o kwestiach podatkowych) i czy właściwie stosujesz przepisy podatkowe możesz zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w tej sprawie.

Jak wygląda taki wniosek?

We wniosku musisz bardzo dokładnie przedstawić stan faktyczny. Organ nie może mieć wątpliwości z jaką sprawą się zgłaszasz oraz czy wszystkie niezbędne informacje dla danej sprawy przedstawiłeś.

Następnie zadajesz pytanie, np. Czy Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym, tj. przy sprzedaży nieruchomości zakupionej od osoby fizycznej może zastosować zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT?

Po wskazaniu pytania oraz podstawy prawnej, którą (Ty) się kierujesz przedstawiasz organowi swoje stanowisko i argumentację.


Kto może złożyć wniosek?

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej mogą zgłaszać się:

  • osoby fizyczne,
  • osoby prawne,
  • inne podmioty, np. stowarzyszenia.

Co istotne, możliwe jest złożenie wspólnego wniosku przez kilka osób zainteresowanych. Taka sytuacja może wystąpić np. gdy z wnioskiem wystąpią np. wspólnicy spółki jawnej lub małżeństwo, które zamierza podzielić majątek wchodzący w skład prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków. W takiej sytuacji jedna z osób będzie Wnioskodawcą (stroną postępowania), a druga będzie osobą zainteresowaną niebędącą stroną postępowania.

Jak złożyć wniosek o interpretację podatkową?

Wniosek składa się na formularzu ORD-IN – można go znaleźć w PDF lub wykorzystać wniosek interaktywny ze strony http://www.druki.gofin.pl. Jeżeli zabraknie na nim miejsca, możesz wykorzystać formularz ORD-IN/A, który załączysz do tego pierwszego.

Jeżeli składasz wniosek wspólny, właściwy będzie formularz ORD-WS oraz ORD-WS/B, który będzie zawierał dane pozostałych osób zainteresowanych.

Wniosek możesz wysłać listownie, złożyć go osobiście w urzędzie lub wysłać elektronicznie.

Krajowa Informacja Skarbowa mieści się pod adresem:

Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

 

Opłata

Stawka za jedno pytanie to 40 zł. Jeżeli zadajesz dwa pytania – opłata wyniesie 80 zł. Jeżeli składasz wniosek w kilka osób, mnożysz opłatę przez ilość osób.

Ewentualnie zapłacisz również 17 zł opłaty skarbowej za udzielone pełnomocnictwo, jeżeli będziesz działał przez pełnomocnika.

Opłatę za wydanie interpretacji wnosi się na rachunek Krajowej Informacji Skarbowej, a opłatę skarbową na konto Urzędu Miasta Bielsko-Biała, w którym siedzibę ma Krajowa Informacja Skarbowa.

Odpowiedź

Jeżeli organ doszuka się braków formalnych, wezwie Cie do ich uzupełnienia w terminie 7 dni. Musisz to zrobić w wyznaczonym terminie, inaczej nie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytanie.

Na wydanie interpretacji będziesz czekał maksymalnie 3 miesiące. Jeżeli po tym terminie nie uzyskasz odpowiedzi – będzie to oznaczało milczącą interpretację, tj. możesz przyjąć, że Twoje stanowisko jest prawidłowe.

Korzystna interpretacja

Jeżeli przedstawione przez Ciebie stanowisko, organ uzna za prawidłowe możesz być spokojny, ta interpretacja będzie dla Ciebie zabezpieczeniem. W razie gdy się do niej zastosujesz, a później nastąpi zmiana, wygaśnięcie lub uchylenie przez sąd, nie będzie wobec Ciebie wszczynane postępowanie karno skarbowe i nie wywoła ona dla Ciebie negatywnych konsekwencji wstecz.

Jeżeli jednak zostanie wydana wobec Ciebie decyzja dotycząca unikania opodatkowania lub nabywania umownych korzyści – interpretacja nie będzie Cie już chroniła.

Musisz również pamiętać, że interpretacja będzie wiążąca tylko dla tego konkretnego stanu faktycznego, który przedstawiłeś we wniosku. Nie warto więc naginać prawdy lub nie ujawniać niezbędnych informacji w obawie przed negatywną odpowiedzią – i tak, w takiej sytuacji, nie będzie Cie ona chroniła.

Niekorzystna interpretacja

Jeżeli organ wyda niekorzystną dla Ciebie interpretację, możesz ją zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Właściwym będzie sąd dla twojego miejsca zamieszkania lub siedziby.  Skargę składa się w terminie 30 dni od dnia doręczenia interpretacji za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Filip Gojda 22 sierpnia, 2019 o 16:41

Panie Mecenasie, ostatnio mój znajomy przedsiębiorca narzekał, że jego doradca podatkowy wspomniał mu o tym, że fiskus nie zawsze respektuje wydane przez siebie interpretacje podatkowe. Że podobno od rządami obecnie rządzących pewność interpretacji się zmniejszyła. Czy to jest prawda?

FG.

Odpowiedz

Marcin Wynimko 19 października, 2020 o 08:09

To co się obecnie dzieje jest trudne do nazwania i jest czymś bez precedensu. Tym bardziej należy w przypadku kontroli nastawiać się na długie boje.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: