Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wykreślenie z rejestru VAT

Marcin Wynimko12 września 20207 komentarzy

Wykreślenie z rejestru VAT - księgi podatkowe

Jakie są konsekwencje wykreślenia z rejestru VAT

Wrzesień to okres wielu zmian w świecie podatków. Jedną z istotniejszych jest modyfikacja przesłanek, których wypełnienie skutkuje wykreśleniem podatnika z rejestru podatników VAT czynnych. Tą kwestie reguluje art. 96 ust. 9a ustawy o VAT, a z jego brzmieniem obowiązującego od 1 września 2019 r. wykreśleniu z rejestru VAT z urzędu podlega m.in. podatnik, który:

 1. będąc obowiązanym do złożenia deklaracji VAT nie złożył takich deklaracji za 3 kolejne miesiące lub takiej deklaracji za kwartał,
 2. składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje VAT, w których nie wykazał sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia.

Przywrócenie rejestracji

Naczelnik urzędu skarbowego, przywraca zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik:

 1. udowodnił, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą,
 2. złożył w terminie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT,
 3. w przypadku, gdy wykreślenie z rejestru czynnych podatników wynikało z nieskładania deklaracji – podatnik najpóźniej wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie zarejestrowania złoży brakujące deklaracje.

Okres braku złożonej deklaracji skrócił się zatem z 6 miesięcy i dwóch kwartałów do odpowiednio 3 miesięcy i jednego kwartału. Muszą zatem uważać podatnicy rozliczający się kwartalnie. Ich spóźnienie ze złożoną JEDNĄ deklaracją może mieć swoje negatywne konsekwencje, a powód jej niezłożenia nie będzie miał znaczenia.

Co zrobić w przypadku spóźnienia z VAT-7K

Jeżeli zdarzy się już sytuacja, że podatnik rozliczający się kwartalnie nie złoży deklaracji w terminie, powinien to zrobić jak najszybciej. Dodatkowo powinien złożyć:

 1. czynny żal, oraz
 2. wniosek o przywrócenie zarejestrowania jako podatnik VAT.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT to bardzo poważna sankcja i okoliczność, której musisz pilnować. Jest istotna zarówno dla Ciebie jak i twoich kontrahentów.

***

Czytaj także:

Biała lista podatników VAT

Osiem najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć przed kontrolą podatkową w Twojej firmie

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Irena 27 listopada, 2020 o 18:10

  Witam jak szybko mogę zostać przywrócona jako czynny podatnik VAT proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Marcin Wynimko 30 listopada, 2020 o 08:04

  Dzień dobry,
  podatnik wniosek o ponowną rejestrację powinien złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym w terminie 2 miesięcy licząc od dnia wykreślenia z rejestru VAT. Termin na przywrócenie zależy w dużej mierze od urzędnika.

  Odpowiedz

  Anna 28 grudnia, 2020 o 16:28

  Witam, czy możliwe jest wykreślenie spółki z o.o. z rejestru czynnych podatników vat (wykreslenie nastąpiło z powodu zerowych deklaracji) w czasie kontroli zw. ze zwrotem vat? proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Anna 28 grudnia, 2020 o 16:26

  Witam, czy możliwe jest wykreślone spółki z o.o. z rejestru czynnych podatników vat (wykreslenie nastąpiło z powodu zerowych deklaracji) w czasie kontroli zw. ze zwrotem vat? proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Marcin Wynimko 28 grudnia, 2020 o 18:50

  Dzień dobry,
  nie bardzo rozumiem. Skoro były składane zerowe deklaracje to skąd zwrot kwestia zwrotu VAT?

  Odpowiedz

  Anna 28 grudnia, 2020 o 16:27

  Witam, czy możliwe jest wykreślonie spółki z o.o. z rejestru czynnych podatników vat (wykreslenie nastąpiło z powodu zerowych deklaracji) w czasie kontroli zw. ze zwrotem vat? proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Anna 28 grudnia, 2020 o 17:46

  Witam, proszę o pomoc-czy możliwe jest wykreślenie spółki z o.o. z rejestru czynnych podatników vat (z powodu zerowych deklaracji) w trakcie trwania kontroli w vat dot. zwrotu nadpłaty.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: