Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wykreślenie z rejestru VAT

Marcin Wynimko12 września 2020Komentarze (0)

Wykreślenie z rejestru VAT - księgi podatkowe

Jakie są konsekwencje wykreślenia z rejestru VAT

Wrzesień to okres wielu zmian w świecie podatków. Jedną z istotniejszych jest modyfikacja przesłanek, których wypełnienie skutkuje wykreśleniem podatnika z rejestru podatników VAT czynnych. Tą kwestie reguluje art. 96 ust. 9a ustawy o VAT, a z jego brzmieniem obowiązującego od 1 września 2019 r. wykreśleniu z rejestru VAT z urzędu podlega m.in. podatnik, który:

  1. będąc obowiązanym do złożenia deklaracji VAT nie złożył takich deklaracji za 3 kolejne miesiące lub takiej deklaracji za kwartał,
  2. składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje VAT, w których nie wykazał sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia.

Przywrócenie rejestracji

Naczelnik urzędu skarbowego, przywraca zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik:

  1. udowodnił, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą,
  2. złożył w terminie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT,
  3. w przypadku, gdy wykreślenie z rejestru czynnych podatników wynikało z nieskładania deklaracji – podatnik najpóźniej wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie zarejestrowania złoży brakujące deklaracje.

Okres braku złożonej deklaracji skrócił się zatem z 6 miesięcy i dwóch kwartałów do odpowiednio 3 miesięcy i jednego kwartału. Muszą zatem uważać podatnicy rozliczający się kwartalnie. Ich spóźnienie ze złożoną JEDNĄ deklaracją może mieć swoje negatywne konsekwencje, a powód jej niezłożenia nie będzie miał znaczenia.

Co zrobić w przypadku spóźnienia z VAT-7K

Jeżeli zdarzy się już sytuacja, że podatnik rozliczający się kwartalnie nie złoży deklaracji w terminie, powinien to zrobić jak najszybciej. Dodatkowo powinien złożyć:

  1. czynny żal, oraz
  2. wniosek o przywrócenie zarejestrowania jako podatnik VAT.

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT to bardzo poważna sankcja i okoliczność, której musisz pilnować. Jest istotna zarówno dla Ciebie jak i twoich kontrahentów.

***

Czytaj także:

Biała lista podatników VAT

Osiem najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć przed kontrolą podatkową w Twojej firmie

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: