Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wynajęcie mieszkania dla przedsiębiorcy

Marcin Wynimko29 maja 2019Komentarze (0)

Do stycznia 2019 roku, w przypadku najmu mieszkań na rzecz przedsiębiorców, którzy przeznaczali je na potrzeby zakwaterowania swoich pracowników stosowano zwolnienie z podatku VAT. Przysługiwało ono również, w ocenie organów podatkowych, przedsiębiorcom będącym pośrednikami wynajmującymi mieszkania osobom fizycznym na ich cele mieszkaniowe.

Organy popierały to tym, że skoro podatnik wynajmuje mieszkanie wyłącznie na cele mieszkaniowe, to można zastosować zwolnienie (tak np. interpretację Dyrektora KIS z 10 stycznia 2019 r., nr. 0112-KDIL2-1.4012.654.2018.1.MC).

Organy podatkowe nie zmieniały swojego zdania mimo odmiennego stanowiska sądów administracyjnych. Sądy twierdziły, że spółka będąca najemcą nie może realizować celu mieszkaniowego, a więc zwolnienie z VAT nie powinno przysługiwać.

Zmiana nastąpiła jednak w tym roku. Organy podatkowe w interpretacjach zaczęły zgadzać się ze stanowiskiem uprzednio wyrażonym w orzeczeniach sądów, że w takiej sytuacji spółka realizuje cel gospodarczy, a nie mieszkaniowy. W takiej sytuacji zwolnienie VAT nie ma zastosowania (zobacz, np. Interpretacja Dyrektora KIS z 21 lutego 2019 r., nr. 0112-KDIL2-3.4012.676.2018.2.WB).

Jakie mogą być konsekwencje zmiany stanowiska organów podatkowych?

W przypadku, gdy spółka wynajmie mieszkanie i ta usługa będzie opodatkowana VAT, nie będzie przysługiwało odliczenie podatku VAT. W konsekwencji spółka by nie ponieść straty, będzie musiała przenieść ciężar nieodliczonego podatku na najemcę podnosząc mu cenę najmu.

***

Poczytaj też o kontroli podatkowej w firmie tutaj>>

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: