Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wynajęcie mieszkania dla przedsiębiorcy

Marcin Wynimko29 maja 2019Komentarze (0)

Do stycznia 2019 roku, w przypadku najmu mieszkań na rzecz przedsiębiorców, którzy przeznaczali je na potrzeby zakwaterowania swoich pracowników stosowano zwolnienie z podatku VAT. Przysługiwało ono również, w ocenie organów podatkowych, przedsiębiorcom będącym pośrednikami wynajmującymi mieszkania osobom fizycznym na ich cele mieszkaniowe.

Organy popierały to tym, że skoro podatnik wynajmuje mieszkanie wyłącznie na cele mieszkaniowe, to można zastosować zwolnienie (tak np. interpretację Dyrektora KIS z 10 stycznia 2019 r., nr. 0112-KDIL2-1.4012.654.2018.1.MC).

Organy podatkowe nie zmieniały swojego zdania mimo odmiennego stanowiska sądów administracyjnych. Sądy twierdziły, że spółka będąca najemcą nie może realizować celu mieszkaniowego, a więc zwolnienie z VAT nie powinno przysługiwać.

Zmiana nastąpiła jednak w tym roku. Organy podatkowe w interpretacjach zaczęły zgadzać się ze stanowiskiem uprzednio wyrażonym w orzeczeniach sądów, że w takiej sytuacji spółka realizuje cel gospodarczy, a nie mieszkaniowy. W takiej sytuacji zwolnienie VAT nie ma zastosowania (zobacz, np. Interpretacja Dyrektora KIS z 21 lutego 2019 r., nr. 0112-KDIL2-3.4012.676.2018.2.WB).

Jakie mogą być konsekwencje zmiany stanowiska organów podatkowych?

W przypadku, gdy spółka wynajmie mieszkanie i ta usługa będzie opodatkowana VAT, nie będzie przysługiwało odliczenie podatku VAT. W konsekwencji spółka by nie ponieść straty, będzie musiała przenieść ciężar nieodliczonego podatku na najemcę podnosząc mu cenę najmu.

***

Poczytaj też o kontroli podatkowej w firmie tutaj>>

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: