Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wznowienie postępowań podatkowych

Marcin Wynimko01 stycznia 2020Komentarze (0)

wznowienie postępowań podatkowych

Wznowienie postępowań dotyczących karuzel podatkowych
– wyrok TSUE

16 października 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie węgierskiej spółki Glencore Agriculture Hungary Kft. (C‑189/18) dotyczący wykorzystywania dowodów zebranych w sprawie kontrahenta lub innego podmiotu uczestniczącego w łańcuchu dostaw.

Węgierskie organy podatkowe wykorzystały dokumenty i informacje zgromadzone w sprawie karnej przeciwko dostawcom spółki jednocześnie nie udostępniając ich spółce. Tym samym pozbawiły ją możliwości skutecznej obrony.

Wyrok TSUE daje podstawę do wznowienia postępowań podatkowych podatników zamieszanych w karuzele podatkowe.

Taką możliwość przewiduje ordynacja podatkowa. Zgodnie z jej art. 240 § 1 pkt 11:

W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji.

Termin na złożenie wniosku mija 16 stycznia 2020 r.

Wznowienia postępowań swoją drogą, a bieżące postępowania swoją. Wyrok TSUE to również solidna broń w rękach podatnika i jego pełnomocnika w toczących się walkach z organami podatkowymi.

TSUE w powołanym wyroku wskazał, że:

podatnik ma prawo do zapoznania się z informacjami zebranymi przez organ podatkowy w innych postępowaniach i wykorzystywanymi w jego sprawie, a organ podatkowy ma obowiązek takie informacje udostępnić.

Wykorzystywanie dowodów zebranych w innych postępowaniach i pozbawienia strony postępowania podatkowego prawo do zapoznania się z nimi to duże ułatwienie dla organów podatkowych, które czują się tym samym zwolnione z obowiązku prowadzenia wnikliwego postępowania wobec podatnika.

TSUE swoim wyrokiem z pewnością ostudzi zapędy organów podatkowych do automatycznego i bezkrytycznego uznawania dowodów zgromadzonych w innych sprawach.

To również sygnał dla Ciebie, abyś zwracał większą uwagę na kwestie procesowe prowadzonego postępowania. Czuwaj nad przestrzeganiem przyznanych Ci praw, w tym prawa do obrony i rzetelnie prowadzonego postępowania.

***

Czytaj także:

Osiem najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć przed kontrolą podatkową w Twojej firmie

Biała lista podatników VAT

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: