Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wznowienie postępowań podatkowych

Marcin Wynimko01 stycznia 2020Komentarze (0)

wznowienie postępowań podatkowych

Wznowienie postępowań dotyczących karuzel podatkowych – wyrok TSUE

 

16 października 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie węgierskiej spółki Glencore Agriculture Hungary Kft. (C‑189/18) dotyczący wykorzystywania dowodów zebranych w sprawie kontrahenta lub innego podmiotu uczestniczącego w łańcuchu dostaw. Węgierskie organy podatkowe wykorzystały dokumenty i informacje zgromadzone w sprawie karnej przeciwko dostawcom spółki jednocześnie nie udostępniając ich spółce. Tym samym pozbawiły ją możliwości skutecznej obrony. Wyrok TSUE daje podstawę do wznowienia postępowań podatkowych podatników zamieszanych w karuzele podatkowe. Taką możliwość przewiduje ordynacja podatkowa. Zgodnie z jej art. 240 § 1 pkt 11:

,,W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji.’’

Termin na złożenie wniosku mija 16 stycznia 2020 r.

Wznowienia postępowań swoją drogą, a bieżące postępowania swoją. Wyrok TSUE to również solidna broń w rękach podatnika i jego pełnomocnika w toczących się walkach z organami podatkowymi. TSUE w powołanym wyroku wskazał, że podatnik ma prawo do zapoznania się z informacjami zebranymi przez organ podatkowy w innych postępowaniach i wykorzystywanymi w jego sprawie, a organ podatkowy ma obowiązek takie informacje udostępnić. Wykorzystywanie dowodów zebranych w innych postępowaniach i pozbawienia strony postępowania podatkowego prawo do zapoznania się z nimi to duże ułatwienie dla organów podatkowych, które czują się tym samym zwolnione z obowiązku prowadzenia wnikliwego postępowania wobec podatnika.  TSUE swoim wyrokiem z pewnością ostudzi zapędy organów podatkowych do automatycznego i bezkrytycznego uznawania dowodów zgromadzonych w innych sprawach. To również sygnał dla Ciebie, abyś zwracał większą uwagę na kwestie procesowe prowadzonego postępowania. Czuwaj nad przestrzeganiem przyznanych Ci praw, w tym prawa do obrony i rzetelnie prowadzonego postępowania.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: