Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zwolnienie z VAT

Marcin Wynimko16 lipca 2019Komentarze (0)

zwolnienie z vat

Przedsiębiorca, który dopiero co rozpoczyna działalność gospodarczą musi podjąć decyzję, czy będzie czynnym podatnikiem podatku VAT czy skorzysta ze zwolnienia. O ile oczywiście spełnia warunki, o których opowiem w dalszej części postu.

Z uwagi na istotność tej kwestii omówimy czym jest zwolnienie z VAT.

Zwolnienie z VAT – komu przysługuje?

Jeżeli już prowadzisz firmę, ze zwolnienia możesz skorzystać jeżeli nie przekroczyłeś rocznego limitu sprzedaży. Ten limit wynosi 200.000 złotych, więc dotyczy głównie mniejszych przedsiębiorstw.

Jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie roku podatkowego – możesz skorzystać ze zwolnienia jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy limitu 200 000 zł. Musisz obliczyć proporcję poprzez pomnożenie liczby dni od rozpoczęcia sprzedaży do końca roku podatkowego przez 200 000 a następnie podzielić otrzymaną liczbę przez liczbę dni w danym roku.

Wyjdzie Ci kwota, które nieprzekroczenie będzie umożliwiało skorzystanie ze zwolnienia.

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia?

Jeżeli zajmujesz się czynnościami, które zostały wskazane w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT nie możesz skorzystać ze zwolnienia. Są to czynności takiej jak:

  • Dostawa budynków, budowli lub ich części,
  • Świadczenie usług jubilerskich,
  • Dostawa nowych środków trwałych,
  • Dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 12 ustawy o VAT.

UWAGA! Jeżeli wykonujesz jedną z czynności, które zostały wskazane w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, nie masz prawa do skorzystania ze zwolnienia VAT. Nawet jeżeli Twoja sprzedaż nie przekracza 200 000 zł.

Powrót do zwolnienia

Możesz powrócić do zwolnienia, jeżeli np. Twoja sprzedaż znów nie przekracza limitu 200 000 zł.

Problematyczna kwestia terminu, z którym można wrócić do zwolnienia została rozwiązana przez Ministerstwo Finansów w 2015 r., które wskazało, że:

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Przykład:

Rozpocząłeś działalność w roku 2017 i zdecydowałeś, że zostaniesz czynnym podatnikiem VAT. W roku 2018 uznałeś, że zwolnienia z VAT byłoby dla Ciebie korzystniejsze niż byciem czynnym VATowcem. Możesz powrócić do zwolnienia, ale dopiero w roku 2019. Oczywiście przy założeniu, że nie przekroczyłeś limitu 200 000 zł i nie wykonujesz czynności, które dyskwalifikują Cie ze zwolnienia.

Jak powrócić do zwolnienia?

  1. Musisz złożyć do urzędu skarbowego aktualizację na druku VAT-R w terminie 7 dni od dnia, którym zdecydowałeś o wyborze zwolnienia z VAT.
  2. Dokonujesz ewentualnej korekty odliczonego VAT.

Korekta VAT

Jeżeli w okresie, w którym byłeś czynnym VATowcem dokonałeś zakupów, które uprawniały Cie do odliczenia podatku VAT to jesteś obowiązany do dokonania korekty podatku VAT od niektórych wydatków po powrocie do zwolnienia z VAT.

Korekta VAT – środki trwałe o wartości przekraczającej 15 000 zł

Jeżeli środki takie podlegały amortyzacji konieczne jest skorygowanie VATu, jeżeli nie upłynęło 5 lub 10 lat* licząc od końca roku, w którym te składniki majątku zostały oddane do użytkowania. Korekty dokonuje się w deklaracji VAT składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się tej korekty. Korekty dokonasz co roku w wysokości 1/5 lub 1/10* przez 5 kolejnych lat.

*dotyczy nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego gruntu

Korekta VAT od wyposażenia środków trwałych – nieprzekraczających 15 000 zł

W tym przypadku korekty dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła zmiana przeznaczenia tych towarów.

Nie musisz dokonywać korekty, jeżeli od końca roku okresu rozliczeniowego, w którym wydano towar do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy. Po upływie 12 miesięcy – korekty możesz dokonać po zakończeniu roku, w którym towar oddano do użytkowania.

Korekta VAT od towarów handlowych, surowców, materiałów itp.

Korekty VAT należy dokonać w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym wystąpiła zmiana przeznaczenia.

Czy zwolnienie z VAT się opłaca? Czy warto? Często słyszę takie pytania i jest to zrozumiałe, ponieważ temat jest bardzo istotny z punktu widzenia płynności i prowadzenia firmy.

***

Zobacz też: http://kontrolavatwfirmie.pl/jpk/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 337 400e-mail: marcin@wynimko.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Marcin Wynimko Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Marcin Wynimko z siedzibą w Białymstoku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin@wynimko.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: