Marcin Wynimko

adwokat

Jestem prawnikiem, który lubi biznes i podziwia przedsiębiorczość. Zajmuję się prawem gospodarczym oraz podatkowym. Wierzę, że skuteczne i efektywne doradzanie przedsiębiorcom wymaga nie tylko szerokiej wiedzy prawniczej i pracowitości, ale również zrozumienia działalności i otoczenia w jakim funkcjonują przedsiębiorcy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Limity kontroli

Marcin Wynimko03 listopada 2020Komentarze (0)

Limit czasu trwania kontroli podatkowej – wyrok NSA

Kontrola podatkowa nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji jakie mogą spotkać przedsiębiorcę. Jak już się rozpocznie, każdy wyczekuje jej końca. Końca, który do tej pory niekoniecznie szybko następował. Powinien to zmienić wyrok NSA z dnia 19 lutego 2020 r. (sygn. akt I FSK 2243/19). Wskazał on bowiem jakie są limity kontroli podatkowej prowadzonej przez organy.

Ile może trwać kontrola podatkowa?

limity kontroli

Kontrola nie może trwać w nieskończoność. Wcześniej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a obecnie w prawie przedsiębiorców, wskazane są limity czasowe jakich kontrola podatkowa nie może przekroczyć. I tak,  czas trwania wszystkich kontroli podatkowych u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać w odniesieniu do:

1)      mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych,

2)      małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych,

3)      średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych,

4)      pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Przepis nie jest do końca precyzyjny. Nie wskazują bowiem czy wskazane dni robocze mają być następującymi po sobie dniami czy nie. Nie dziwi więc fakt, że organy podatkowe wykorzystywały tą nieścisłość i uznawały, że liczyć należy tylko te dni w których kontrolujący przebywali w siedzibie przedsiębiorcy lub wykonywali czynności związane z kontrolą. Oznaczało to, że taka kontrola mogła trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Wyrok NSA

Do tej pory sądy wojewódzkie zgodnie przyznawały racje organom podatkowym. Przełomowy okazał się dlatego wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 lutego 202 r. (sygn. akt I FSK 2243/19). Sąd przyjął zupełnie odmienną zasadę liczenia wskazanych powyżej terminów. W jego ocenie rozpoczęciem kontroli jest moment doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Z kolei końcem jest dzień doręczenia protokołu kontroli podatkowej, a ogany kontrolne mają na to od 12 do 48 kolejno następujących po sobie dni.

Pamiętaj jakie są limity kontroli podatkowej prowadzonej przez organy podatkowe. Musisz znać swoje prawa, żeby wiedzieć na co mogą pozwolić sobie urzędnicy. Zapoznaj się z tym wpisem.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Wynimko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: