Ostatnio nurtujący mnie temat nie dotyczy samego Vatu, ale liczę że znajdzie zainteresowanie. Umowa o pracę zagranicą zawsze wywołuje problemy związane z jej opodatkowaniem.
Wśród podatników często pokutuje przeświadczenie, że jeżeli już zapłacili podatek od dochodów z umowy o pracę wykonywanej za granicą na rzecz zagranicznego fiskusa, to nie muszą już tego robić w Polsce. Sprawa nie jest w rzeczywistości tak prosta jak się wydaje.
Nawet jeżeli ostatecznie nie trzeba płacić ponownie podatku, to jednak ciążą na Tobie różne obowiązki. Jest to np. obowiązek złożenia zeznania rocznego do urzędu skarbowego w Polsce i wykazania tam dochodów osiągniętych za granicą.
Rezydent podatkowy
Generalnie polski rezydent podatkowy zobowiązany jest rozliczać całość swoich zarobków w Polsce. Dotyczy to zarówno kwot uzyskiwanych w Polsce, jaki i tych zarabianych poza granicami kraju. Dotyczą wszystkich rodzajów przychodów, a w szczególności ze wszelkiego rodzaju pracy wykonywanej za granicą.
Osobą posiadającą polską rezydencję podatkową pozostaje:
- osoba która posiada w Polsce centrum interesów osobistych i gospodarczych (centrum interesów życiowych) – nawet jeśli w Polsce nie przebywa lub nie ma obywatelstwa lub
- przebywa w roku dłużej niż 183 dni w Polsce. (nawet jeśli jej centrum życiowe znajduje się poza polską i ma obce obywatelstwo)
Rozliczenia
Kluczową kwestią przy rozliczaniu umów o pracę wykonywanych za granicą jest kraj świadczenia pracy. Trzeba bowiem przeanalizować dodatkowo postanowienia umów międzynarodowych zawartych przez Polskę z tym krajem.
Zawierają one postanowienia, które mają przeciwdziałać podwójnemu opodatkowaniu tego samego dochodu. W praktyce mają na celu uniknięcie sytuacji, że podatek zostanie zapłacony zarówno w Polsce, jak i w kraju świadczenia pracy.
W umowach można odnaleźć dwie metody unikaniu podwójnego opodatkowania:
- wyłączenia z progresją,
- odliczenia proporcjonalnego.
Jeżeli pracujesz jedynie za granicą i umowa międzynarodowa przewiduje metodę wyłączenia z progresją, to sytuacja jest prostsza. W Polsce nie trzeba będzie dodatkowo płacić podatku, ani nawet składać zeznania rocznego. Jeżeli osiągasz dodatkowo dochody w Polsce, to zarobki z zza granicy będą miały wpływ na wysokość podatku od dochodów uzyskanych w Polsce.
Natomiast mechanizm metody odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że w Polsce musimy opodatkować wszystkie dochody z pracy, zarówno zagraniczne, jak i osiągnięte w Polsce, ale na poczet podatku możemy zaliczyć podatek zapłacony za granicą, co ogranicza podwójne opodatkowanie.
Ulga abolicyjna
Dodatkowo ustawodawca przewidział tzw. ulgę abolicyjną. Będzie ona bardzo korzystna w szczególności dla osób, które nie zapłaciły podatku za granicą, gdyż np. dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku.
W takim przypadku, jeżeli z umowy zawartej z tym krajem przez Polskę wynikałaby metoda odliczenia proporcjonalnego, to tacy pracownicy w praktyce musieli odprowadzić podatek w całości w Polsce. Zastosowanie tzw. ulgi abolicyjnej sprawi jednak, że podatek nie powstanie.
Jak widać, umowa o pracę zagranicą zawsze wiąże się z koniecznością analizy polskich przepisów podatkowych. Zostało jeszcze trochę czasu na rozliczenie dochodów osiągniętych w 2019, gdyż jest na to czas do 30 kwietnia 2020 r. W razie potrzeby służymy kompleksową pomocą w zakresie rozliczania dochodów zagranicznych, w tym dochodów z umowy o pracę.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }